Opaska to urządzenie bardzo nowoczesne, chociaż niepozorne. Zatopiony w niej kawałek elektroniki – jak mówią sami wynalazcy – może pomóc chorym, czy zagubionym. W opasce zapisane są dane osobowe, kontaktowe do opiekuna i informacje o chorobach. - Gdyby weszła w życie mogłaby pomóc wielu osobom – przekonuje Kacper Adler, jeden z wynalazców. - Można jako przykład podać osobę chorą, która słabnie na ulicy. Znajdując ją, możemy w bardzo łatwy sposób ją zidentyfikować, poinformować osobę jej najbliższą, opiekuna. Możemy wiedzieć, jak się zachować, jakie leki podać, na co jest uczulona. W przypadku dzieci jest sytuacja, że gdy dziecko zgubi się w markecie czy na plaży, wtedy może zczytać dane z tej opaski i powiadomić rodzica.
Opaskę stworzyli Kacper Andler i Patryk Markowski - uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim wraz z opiekunem Pawłem Sobczakiem. Ich wynalazek został doceniony na powiatowym konkursie młodych wynalazców Techno-Granów. I nie tylko ze względu na jego zastosowanie, ale niewielkie koszty produkcji, co daje nadzieję, że niebawem Opaski Życia zastąpią np. większe pudełka czy teczki, których noszenie jest zdecydowanie mniej komfortowe niż założenie opaski. - My zapisujemy dane na tej opasce i jesteśmy ich administratorami. Wystarczy telefon z NFC, czyli technologią do płatności mobilnej, a coraz więcej smartfonów posiada tę funkcje. Trzeba mieć ją cały czas włączoną, a jej zaletą jest to, że „nie pożera” baterii. W momencie odblokowania telefonu, bez konieczności pobierania aplikacji, zbliżamy telefon do opaski i na telefonie otwiera się strona z informacjami.
I w ten sposób wiemy, z kim mamy do czynienia. Opaska została doceniona na konkursie, ale też przez przedsiębiorców. Młodzi wynalazcy już mają sponsorów, a po szkole mają zamiar założyć własny start-up i wypuścić swój wynalazek na rynek.
AW, zdjęcia BZO
Napisz komentarz
Komentarze