Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Muzyka dawna po raz kolejny zabrzmi w Kaliszu

Prawie 90 młodych muzyków i plastyków wspólnie z opiekunami uczestniczy w 16. edycji Ogólnopolskich Letnich Warsztatów Muzyki Dawnej. Ich zwieńczeniem będą cztery koncerty otwarte dla mieszkańców. Organizatorem wydarzenia jest Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży Schola Cantorum.
Muzyka dawna po raz kolejny zabrzmi w Kaliszu

Letnie warsztaty są dopełnieniem odbywającego się już od ponad 40 lat w Kaliszu Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Młodzież pod okiem znanych artystów poznaje techniki gry na dawnych instrumentach oraz sposób odtwórstwa historycznego i interpretacji dzieł średniowiecza, renesansu i baroku.

Zajęcia prowadzą znani instrumentaliści i wokaliści: prof. dr hab. Cezary Szyfman (śpiewak, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie, wydział zamiejscowy w Białymstoku), dr Marek Nahajowski (flecista i teoretyk muzyki, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi), dr Henryk Kasperczak (lutnista, muzykolog, absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze, wykładowca AM w Poznaniu), Tadeusz Czechak (specjalista gry na dawnych instrumentach, w szczególności na lutni i lirze korbowej). Podczas warsztatów młodzież doskonalić będzie także umiejętności z zakresu tańca dawnego pod okiem Dariusza Brojka - tancerza, członka zespołu "Cracovia Danza", specjalisty w dziedzinie tańca dawnego. Tradycyjnie młodzież będzie także uczestniczyła w zajęciach plastycznych prowadzonych przez dr Beatę Kotecką (wykładowcę w pracowni rzeźby Wydziału Pedagogiczno –Artystycznego w Kaliszu, UAM w Poznaniu).

- W tegorocznych warsztatach udział biorą zespoły z Kielc, Suchej Beskidzkiej, Lęborka, Mielca, Dobroszyc, Białegostoku, Ostrzeszowa. Gościmy również zespół ze Stanów Zjednoczonych - „PaSO Strings” z Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra of Chicago – informuje Łukasz Pieniążek, prezes Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży Schola Cantorum. - Warsztaty są dla zespołów okazją do tego,  aby pod mistrzowskim okiem szlifować swoje umiejętności, zagłębiać się w tajniki i pracować nad wykonawczymi detalami dawnej muzyki.

Cenna jest również wiedza i umiejętności, zdobywane w czasie warsztatów plastycznych, łączących muzykę z malarstwem i rzeźbą. Efekty warsztatów plastycznych, zatytułowanych Pudrowana peruka i białe pantofle – plastyczny akompaniament”, będzie można podziwiać podczas koncertu podsumowującego warsztaty.

Owocem tegorocznych spotkań z muzyką dawną będą także cztery koncerty, które odbędą się: w środę 10 lipca o godz. 15.00 w 1 Oddziale PKO Banku Polskiego w Kaliszu, w czwartek 11 lipca o godz. 18.00 w Pałacu Tłokinia w Tłokini Kościelnej ,  w piątek 12 lipca o godz. 18.30 w Kościele oo. Franciszkanów w Kaliszu, oraz w sobotę 13 lipca o godz. 17.30 przy ''Centrum Kaliskich Legend i Baśni oraz Lokacji Miasta'' - Baszta Dorotka.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. 

Organizatorem warsztatów jest Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży SCHOLA CANTORUM. Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Miasta Kalisza oraz Fundacji PKO Banku Polskiego.

MIK, fot. stowarzyszenie Schola Cantorum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama