poniedziałek, 30 września 2024 03:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Międzynarodowe badanie Wakacyjny Barometr 2019 – zaskakujące wyniki!

Znamy już wyniki jubileuszowej 10. edycji Wakacyjnego Barometru Grupy Ferratum 2019. W organizowanym dwa razy do roku badaniu udział wzięło 22 tysiące gospodarstw domowych z 17 krajów. Ankietowani odpowiadali na pytania dotyczące m.in. wakacyjnych wydatków, aktywności, jakie wybierają latem i sposobu płatności, z jakiego najchętniej korzystają w czasie urlopu. Wyniki ankiet przeprowadzonych w poszczególnych krajach zostały ze sobą porównane i przyniosły ciekawe, a w niektórych przypadkach również zaskakujące wyniki.
Międzynarodowe badanie Wakacyjny Barometr 2019 – zaskakujące wyniki!

Wyniki tegorocznej ankiety pokazują, że 28 proc. respondentów wyda więcej pieniędzy w te wakacje w porównaniu do zeszłego roku. Takie same lub zbliżone wydatki prognozuje 39 proc. uczestników badania.

Polacy bardziej rozrzutni niż Kanadyjczycy i Brytyjczycy

W tym roku zdecydowanie najwięcej z domowego budżetu na wakacje przeznaczą Meksykanie (66 proc.). Wysoko uplasowały się również Bułgaria (56 proc.), Hiszpania (51 proc.) i Łotwa (43 proc.). Bardziej oszczędne podejście prezentują respondenci z Finlandii (28 proc.), Danii (26 proc.), Brazylii (13 proc.) i Rumunii (12 proc.).

– Ostatnie miejsce w tegorocznym zestawieniu jest największym zaskoczeniem – przyznaje ekspert Ferratum. – W 2018 r. Rumunia znalazła się na 6. miejscu w indeksie. Wówczas ankietowani z tego kraju deklarowali wydać na wakacje 58 proc. z ich rozporządzalnego budżetu. Wynik z 2019 r. uplasował ich 11. pozycji niżej – dodaje.

Równie zaskakujący jest wynik Norwegii. W ubiegłym roku była liderem zestawienia z wynikiem 68 proc. W tym roku znalazła się dopiero na 10. miejscu, gdyż tylko 36 proc. dochodu gospodarstwa domowego zostanie przeznaczonych na wakacje letnie 2019.

Polska uplasowała się na 6. miejscu pod względem planowanych wakacyjnych wydatków z wynikiem 41 proc. dochodu gospodarstw domowych. Tylko nieznacznie ustąpiła ona Łotwie (43 proc.) i Estonii (42 proc.). Znaleźliśmy się za to wyżej w zestawieniu od takich krajów, jak Wielka Brytania, Holandia i Kanada, które miały ponad 39 proc.

Podróże krajowe najpopularniejsze

Aż 15 proc. z wakacyjnego budżetu ankietowani przeznaczą na podróże krajowe. Zagraniczne wojaże znalazły się dopiero na 8. miejscu. Chętnie wydawać będziemy również na rekreację dla siebie lub rodziny (12 proc.) oraz letnie atrakcje, jak wypady na plażę, przyjęcia czy posiłki w restauracji (12 proc.).

Nie ma jednak wątpliwości, że to właśnie podróże zajmują najważniejsze miejsce wśród wakacyjnych planów. Najwięcej ze swojego wakacyjnego budżetu na podróże przeznaczą ankietowani z Niemiec (65 proc. wakacyjnego budżetu), z Danii (61 proc.) i z Holandii (57 proc.). Respondenci z Polski zdecydowanie deklarowali przeznaczyć na podróże 56 proc wszystkich wakacyjnych wydatków, co uplasowało ich na 4. miejscu.

Zaskoczeniem może być wynik Wielkiej Brytanii. Ankietowani z tego kraju byli jedynymi, którzy wysoko uplasowali wydatki na modę. Norwegia i Dania zdobyły tytuł światowego podróżnika jako jedyne dwa kraje, które na pierwszym miejscu listy wakacyjnych wydatków umieściły podróże za granicę.

W kwestii wydatków za jeden nocleg najbardziej wyróżniają się Kanadyjczycy. Są oni najbardziej skłonni wydać więcej niż 100 EUR za noc w hotelu. Aż 46 proc. ankietowanych z Polski również przyznało, że są gotowi na taki wydatek. Badani z Niemiec (73 proc.), Bułgarii (45 proc.) i Rumunii (37 proc.) częściej decydują się na zakwaterowanie Airbnb.

Wakacje z oszczędności lub pożyczki online

Aż 52 proc. ankietowanych przyznało, że tegoroczne wakacje sfinansuje z oszczędności. Ponad 1/5 skorzysta z wsparcia, jakim jest pożyczka ratalna Ferratum. Niestety, wielu respondentów przewiduje, że powrót do finansowej równowagi zajmie im dużo czasu: 27 proc. – mniej niż pół roku, 26 proc. – więcej niż pół roku. O wakacyjnych wydatkach w ciągu miesiąca zapomni tylko 11 proc. uczestników badania.

Karta zamiast gotówki

Ponad 60 proc. respondentów jest zdania, że tego lata woli płacić kartą niż gotówką. W 2018 odsetek ten wynosił nieco ponad 50 proc. Ten trend szczególnie widoczny jest w Szwecji, Danii i Norwegii, gdzie kartą zamiast gotówką płaci 85 proc. respondentów.

– Równie chętnie ankietowani korzystać będą z bankowości mobilnej. Ponad 80 proc. badanych ze Szwecji, Holandii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski i Brazylii jest zdania, że w tym okresie będzie korzystać z mobilnych usług bankowych – mówi ekspert Ferratum.

Wakacyjny Barometr jest najlepszym dowodem, że coraz więcej rynków przerzuca się na mobilne usługi bankowe.

Jak przeprowadzono badanie Wakacyjny Barometr™ 2019 Ferratum Group?

  • Badanie zostało przeprowadzone przez Ferratum Group, która zebrała odpowiedzi od swoich aktywnych klientów w 17 krajach za pośrednictwem ankiety online zawierającej ustandaryzowany kwestionariusz.
  • Wszystkie odpowiedzi były anonimowe.
  • W badaniu uczestniczyło ponad 22 000 gospodarstw domowych. Średni rozmiar gospodarstwa domowego badanych osób wynosił 2,9 osób. Wiek respondentów wynosił od 18 do 61 lat. 53 proc. respondentów stanowiły kobiety
  • Dochody są wyrażone w lokalnej walucie, a względne letnie wydatki są obliczane przez współczynnik dochodu rozporządzalnego rodziny w danym kraju. Dochody rozporządzalne zostały dostosowane dla każdego kraju, a średni parytet siły nabywczej oparty został na danych Banku Światowego z 2014 roku.
  • Średni dostępny dochód netto gospodarstw uczestniczących w badaniu mieścił się w przedziale 827–3934 EUR.
  • Badanych pytano o ich rozporządzalny miesięczny przychód netto, o to, ile przeznaczą na wakacje, jakie czynności zdominują ich urlop i czy będą korzystać z usług Airbnb lub bankowości internetowej za granicą.

 

INFORMACJE KOŃCOWE

O Ferratum Group:

Ferratum Group to międzynarodowa firma oferująca mobilną bankowość oraz pożyczki dla klientów indywidualnych (https://www.ferratum.pl/products/plusloan) i małych firm przez internet i telefon. Jako pionier usług finansowych w całości opartych na internecie i telefonach komórkowych, Ferratum wiedzie prym w rewolucji bankowości internetowej. Bank internetowy Ferratum uruchomiony w 2016 roku to innowacyjna platforma bankowa oferująca liczne usługi bankowe, w tym płatności cyfrowe w czasie rzeczywistym i przelewy w ramach jednej aplikacji. Ta usługa jest obecnie dostępna na pięciu europejskich rynkach. Ferratum ma około 794 000 aktywnych klientów, którzy mają otwarty rachunek bankowości internetowej lub aktywne saldo pożyczkowe w ciągu ostatnich 12 miesięcy (dane na 31 marca 2019).

Firma została założona w 2005 roku i ma swoją siedzibę w Helsinkach w Finlandii. Ferratum szybko rozwinęła swoją działalność w 25 krajach w Europie, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej i w regionie Azji-Pacyfiku.

Ferratum Group jest notowana na frankfurckiej giełdzie papierów wartościowych na rynku Prime Standard i oznaczona jest symbolem „FRU”. Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy na stronę www.ferratumgroup.com.

Dane kontaktowe:

Ferratum Group         

Emmi Kyykkä

Business Support Manager for CEO

T: +41 79 940 6315

E: [email protected]

Artykuł sponsorowany, fot. autor.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama