Wspólne inwestycje transportowe opłacają się i służą tysiącom mieszkańcom Aglomeracji, wielu samorządom. Udowodniliśmy to już w ostatnich latach, pozyskując ponad 70 milionów złotych w ramach ZIT i inwestując je w strategie niskoemisyjne i mobilność miejską. W Kaliszu i w Ostrowie Wielkopolskim kupiliśmy 20 ekologicznych autobusów, wybudowaliśmy 2 zintegrowane centra przesiadkowe, obiekty tupu „parkuj i jedź”, zmodernizowaliśmy zatoki autobusowe, przystanki i lampy uliczne.
Efekty tych przemyślanych i wspólnych działań odczuwają dziś wszyscy mieszkańcy Aglomeracji. Inwestycje w transport publiczny będziemy kontynuować w przyszłej perspektywie unijnej. By w sprawny i racjonalny sposób ubiegać się o kolejne miliony, musimy wiedzieć czego chcemy, a raczej czego oczekują mieszkańcy i jakie cele powinniśmy osiągnąć. Dlatego razem z 36 podmiotami z całego kraju opracowujemy Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. To dokument strategiczny, nadrzędny dla podejmowanych w przyszłości inwestycji w transport, który musi godzić ze sobą kilka podstawowych wartości: troskę o zdrowie ludzi i stan otaczającej nas przyrody, dbałość o jakość powietrza i jakość oraz funkcjonalność usług publicznego transportu. Takie spojrzenie na rozwój transportu aglomeracyjnego jednogłośnie potwierdził wczoraj Zarząd Stowarzyszenia poszerzony o starostę powiatu pleszewskiego.
- Nie ulega wątpliwości, że jako aglomeracja powinniśmy wypracować pewien plan, który pozwoli stworzyć wspólny transport, co umożliwi realizację celów zmierzających do jeszcze lepszego rozwoju regionu – mówił Prezes Zarządu Krystian Kinastowski. - Wspólny transport zapewni spójność wewnętrzną aglomeracji.
Współpraca samorządów to wartość, która leży u podstaw Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, bo jak głosi nasze hasło „Działając razem, osiągniemy więcej”.
Wspólne działania Aglomeracji dotyczą również rozwoju innych ważnych sfer życia, bo tylko tak możemy optymalnie wykorzystać potencjał naszych samorządów. Na wczorajszym spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Kaliszu omawialiśmy też o wspólnej gospodarce wodnej, inwestycjach i przedsięwzięciach na okoliczność powodzi, lub odwrotnie: suszy. I ten przykład pokazuje jak ważne są zintegrowane działania. Żywioł wody nie uznaje granic, nie widzi gdzie kończy się jedna, a zaczyna druga gmina. Współpraca samorządów zwiększa wydajność i skuteczność Aglomeracji nie tylko w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, ale bezpieczeństwa w ogóle. Dlatego we współpracy z Państwową Strażą Pożarną opracowujemy pionierski program poprawy bezpieczeństwa. W jego zakresie wyznaczyliśmy sobie cztery filary:
- Współpraca służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo
- Stworzenie systemu wczesnego ostrzegania dla mieszkańców AKO
- Modernizacja infrastruktury i sprzętu ratunkowego
- Solidarność gmin w przypadku wystąpienia zagrożenia
Start „Programu poprawy bezpieczeństwa na obszarze Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” planuje się na koniec października , a sam program będzie dokumentem wyjściowym do inwestycji w zakresie bezpieczeństwa w nowej perspektywie finansowej UE.
źródło: Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska
Napisz komentarz
Komentarze