Krystian Kinastowski w swoim programie wyborczym proponował mieszkańcom m.in. porządną przebudowę odcinka Śródmiejskiej – przywrócenie dwóch pasów dla aut, powstanie „normalnej” ścieżki rowerowej, nowe chodniki, zieleń i małą architekturę. Po objęciu urzędu nowy włodarz postanowił, że w tym roku powstanie projekt modernizacji, a w przyszłym ruszą fizyczne prace.
Mija jednak pół roku, a wykonawcy projektu nie ma. – Powstało pewne kuriozum. Na pierwszy przetarg, który ogłosiliśmy, wpłynęła jedna oferta. Proszę sobie wyobrazić – mówimy o odcinku od Rogatki do Mostu Kamiennego - została złożona jedna oferta na kwotę 1,5 mln zł, podkreślam na sam projekt. Dla mnie to jest kosmos. Absolutnie tego nie przyjęliśmy – mówi nam Krzysztof Gałka, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu.
Miasto chce, by ul. Śródmiejska od Rogatki do ul. Kościuszki miała przywrócone dwa pasy ruchu dla pojazdów, a utrzymany ruch dwukierunkowy dla rowerzystów, ale poza jezdnią. Całość ma być wykonana w wysokim standardzie, z zielenią i małą architekturą.
Przetarg zatem powtórzono. Wpłynęła oferta na 300 tysięcy zł. – Uważamy, że nadal to jest za wysoka kwota. W tej chwili ostatni raz powtórzymy przetarg i powiem tak: jeśli nie wydarzy się tu dla nas nic pozytywnego, wykorzystamy inne rozwiązanie, żeby przygotować ten projekt. Być może sami jako Zarząd Dróg włączymy się w ten temat, w sensie branży drogowej i może sami to opracujemy, włączymy w to architekta, branżystę kanalizacji sanitarnej. Nie możemy akceptować tak wysokich kwot na opracowanie projektu – wyjaśnia Krzysztof Gałka.
Miasto chce kompleksowo przebudować ważny odcinek Śródmiejskiej, z uwzględnieniem potrzeb pieszych, rowerzystów i kierowców. Od projektanta samorząd wymaga wykonania trzech koncepcji architektonicznych wraz z wizualizacjami i wykonanie projektu budowlanego oraz wykonawczego opracowanego w oparciu o wybraną koncepcję przebudowy. - W projekcie musi zostać ujęta zieleń i elementy małej architektury. Pod względem ruchowym oczekujemy bezwzględnie przywrócenia dwóch pasów ruchu w ulicy Śródmiejskiej, co najmniej na odcinku od Rogatki do ulicy Kościuszki. Dla rowerzystów, którzy dziś poruszają się w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów, chcielibyśmy wprowadzić takie rozwiązanie, żeby oni nie korzystali z jezdni tak jak dzisiaj, tylko byli izolowani, czyli jest to kwestia przebudowy chodnika. Tak, by było to dla nich bezpieczne, a dla kierowców nie stanowiło uciążliwości – przedstawia dyrektor MZDiK.
Projekt powstania kontrapasa i wynikających z tego zmian w organizacji ruchu na Śródmiejskiej.
Przypomnijmy, że poprzednie władze Kalisza przetarg na stworzenie kontrapasa dla rowerzystów i wprowadzenie z tego powodu zmian w organizacji ruchu na odcinku Śródmiejskiej ogłaszały czterokrotnie. Do zaprojektowania kontrapasa albo nie zgłaszały się żadne firmy, albo oferty, które się pojawiały, były za drogie. Szukanie projektanta zajęło wówczas prawie rok.
AG, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze