Organizatorem przedsięwzięcia jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miłośników Hejnałów Miejskich w Lublinie. Tegoroczna muzyczna podróż, w jaką zabierają widzów trębacze z kilkudziesięciu miast Polski przypada w 450. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej. Sejm RP, ustanowił rok 2019 Rokiem Unii Lubelskiej.
Coroczne wydarzenie muzyczne, którego głównym celem jest zaprezentowanie tradycyjnych hejnałów polskich miast i ich promowanie, stanowi dla Lublina utrwalenie tradycji hejnałowej sięgającej XVI w., kiedy to 7 maja 1575 r. rozpoczęto odgrywanie hejnału miejskiego.
Historia kaliskiego hejnału sięga XIV wieku. Postać trębacza widoczna jest na najstarszej pieczęci miasta Kalisza z 1374 r. Dokumenty z tych czasów mówią o tym, że trębacz miejski zobowiązał się do służby na ratuszowej wieży (w tym wypatrywania pożarów) i do codziennego odgrywania hejnału w samo południe na czterech rogach tejże wieży. Po pożarze ratusza, w końcu XVIII wieku, hejnał i inne pieśni religijne, a także patriotyczne grane były z wieży kolegiackiej przez miejscowego organistę. Po II wojnie światowej odstąpiono od tej tradycji.
Ponownie kaliszanie usłyszeli hejnał z kaliskiej wieży ratuszowej w 1977 r. Jest to sygnał fanfarowy skomponowany przez Romana Gorzelniaka. Nagrania dokonał Adam Królak, trębacz kaliskiej Szkoły Muzycznej II stopnia. Na zamówienie Ogólnopolskiego Festiwalu Trębaczy w Kaliszu powstał utwór na zespół instrumentów dętych, oparty na motywie hejnału kaliskiego.
Marcin Wieczorek bierze udział w przeglądzie hejnałów w Lublinie nie po raz pierwszy. Poprzez odgrywanie kaliskiego hejnału na Starym Mieście w Lublinie rozsławia nasze miasto od ponad dwudziestu lat.
Źródło: kalisz.pl, fot. arch. UMK
Napisz komentarz
Komentarze