FAKT: W WEEKENDY DOCHODZI DO NAJWIĘKSZEJ LICZBY WYPADKÓW
To właśnie między piątkiem a niedzielą doszło do blisko połowy spośród wszystkich wypadków drogowych. Należy podkreślić, że w zdarzeniach tych śmierć poniosło 330 osób, co stanowi blisko 52% ogólnej liczby śmiertelnych ofiar. Warto zaznaczyć, że do największej liczby tragicznych w skutkach wypadków dochodziło w piątki. To właśnie w każdy piątek wakacji miało miejsce średnio prawie 110 wypadków drogowych, w których ginęło 10 osób.
Często wybór dnia wyjazdu bądź powrotu z wakacji przypada w weekend, co poniekąd może być również podyktowane dostępnością miejsc w hotelach, pensjonatach itp. Warto przy tym pamiętać, że większa liczba pojazdów zwiększa ryzyko wypadku, w związku z tym zwłaszcza w te dni powinniśmy jeszcze bardziej zwiększyć swoją czujność i ostrożność podczas jazdy.
MIT: DOBRA POGODA SPRZYJA BEZPIECZEŃSTWU NA DRODZE?
Wśród wszystkich wypadków drogowych, do których doszło podczas wakacji w 2018 roku ponad 76% miało miejsce podczas dobrych warunków atmosferycznych.
Prawie 85% to zdarzenia w ciągu dnia – przy naturalnym świetle. Blisko 84% wypadków miało miejsce na suchej nawierzchni.
Przestrzegamy zatem, że im lepiej w pogodzie tym gorzej na drodze. Powód?
Dobra pogoda i nawierzchnia błędnie „sugeruje” kierowcom możliwość jazdy z wyższą prędkością, podczas której niestety mamy mniej czasu na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną.
MIT: NAJBEZPIECZNIEJ JEST NA PROSTEJ DRODZE?
Wśród wszystkich wypadków drogowych, do których doszło podczas wakacji w 2018 roku ponad 3800 miało miejsce na prostych odcinkach dróg. Biorąc pod uwagę geometrię drogi stanowi to prawie 80% wszystkich zdarzeń. To właśnie proste odcinki dróg cechuje największe prawdopodobieństwo śmierci w wyniku wypadku drogowego. W poprzednie wakacje w tym z pozoru bezpiecznym miejscu zginęło 406 osób, gdzie w wypadkach na zakrętach dróg, uważanych za bardziej niebezpieczne, śmierć poniosło 129 uczestników ruchu drogowego.
FAKT: NADMIERNA PRĘDKOŚĆ TO GŁÓWNA PRZYCZYNA TRAGEDII NA DRODZE
Najbardziej śmiercionośną przyczyną wypadków drogowych, pozostaje, niezmiennie od lat, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. To właśnie z tej przyczyny, tylko podczas wakacji 2018 roku, kierujący jadący zbyt szybko spowodowali prawie 1400 wypadków drogowych.
Zdarzenia te pochłonęły 34,3% wszystkich ofiar śmiertelnych, które zginęły z winy kierujących uczestników ruchu drogowego, podczas gdy w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu udział procentowy ofiar wyniósł 16%.
Należy zaznaczyć, że nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach.
FAKT: WYPRZEDZANIE TO NAJNIEBEZPIECZNIEJSZY MANEWR W RUCHU DROGOWYM
W wakacje 2018 roku z powodu nieprawidłowo wykonanego wyprzedzania doszło do 352 wypadków, w których zginęło 56 osób a 422 zostało rannych. Należy zaznaczyć, że wśród wszystkich przyczyn wypadków drogowych to właśnie ten błędnie wykonany manewr powodował największe prawdopodobieństwo powstania wypadku ze skutkiem śmiertelnym.
Przypominamy, że kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
- ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu,
- kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania,
- kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
RED za Komenda Główna Policji; fot. pixabay - zdjęcie poglądowe
Napisz komentarz
Komentarze