Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wybory w niedzielę. Jak zagłosować, by oddać ważny głos?

Dwie listy i na każdej tylko jeden znak „X” – to najprostsza instrukcja dotycząca niedzielnego głosowania. Każdy z nas musi wskazać jednego kandydata do Sejmu i jednego do Senatu. Żeby oddać głos musimy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem.
Wybory w niedzielę. Jak zagłosować, by oddać ważny głos?

I – jeśli głosujemy w miejscu zameldowania – znaleźć odpowiedni lokal wyborczy. Taki, w którym w spisie wyborców będzie nasze imię i nazwisko.  Spis ulic podporządkowanych pod konkretny lokal można znaleźć na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej, urzędu gminy lub w ogłoszeniach w różnych punktach miasta. Można też zadzwonić do stosownej delegatury PKW i poprosić o pomoc we wskazaniu miejsca, gdzie możemy oddać głos.  

Jeśli w dniu wyborów będziemy poza miejscem zameldowania to wcześniej mogliśmy dopisać się do spisu wyborców i z dala od domu zgałosować na kandydatów z okręgu, w którym aktualnie przebywamy. Jeśli nie dopełniliśmy formalności lub wyjazd wypadnie na ostatnią chwilę to jeszcze nic straconego. - Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborcy mają prawo otrzymać do 11 października, czyli do piątku muszą się zwrócić do urzędu gminy, w którym są wpisani do rejestru wyborców i takie zaświadczenie, z naklejonym na nie hologramem, pobrać. Z tym zaświadczeniem można głosować w całym kraju - przypomina Agnieszka Jakubowska, dyrektor delegatury PKW w Kaliszu. - Wtedy wyborcy głosują na kandydatów z danego okręgu wyborczego, w którym aktualnie przebywają. 

W lokalu wyborczym musimy okazać dokument tożsamości ze zdjęciem. Wtedy zostaną nam wydane dwie karty do głosowania – na jednej będą kandydaci do Sejmu, na drugiej do Senatu. - Mamy pięć list komitetów wyborczych. Na każdej liście może być maksymalnie 24 kandydatów. Jednak są listy, na których mamy mniejszą liczbę kandydatów - objaśnia Agnieszka Jakubowska, dyrektor delegatury PKW w Kaliszu. - Tak w wyborach do Sejmu jak i Senatu głosujemy tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X”, czyli przynajmniej dwie przecinające się linie w kratce obok jego nazwiska.

Kandydatów do Senatu w okręgu kalisko - pleszewsko – jarocińskim jest dwóch. W przypadku Sejmu mamy możliwość wyboru jednej osoby spośród 115 kandydatów, na których w Kaliszu może zagłosować prawie 80 tysięcy osób, a w całym okręgu kalisko – leszczyńskim ponad 800 tysięcy mieszkańców. W każdym lokalu będą też nakładki umożliwiające głosowanie osobom niedowidzącym i niewidomym.

Lokale wyborcze będą otwarte od 7 do 21.00. Na oddanie głosu będziemy mieli więc 15 godzin.

Cztery lata temu frekwencja w Kaliszu wyniosła 53,98%.

AW. zdjęcie autor, arch. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama