Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

70-lat Szkoły Podstawowej Specjalnej ZDJĘCIA

Od siedmiu dekad jest drugim domem dla dzieci z wszystkimi niepełnosprawnościami intelektualnymi. Staje się też coraz bardziej aktywną i twórczą społecznością w Kaliszu. Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 świętuje okrągły jubileusz. Uroczysta gala odbyła się w piątek w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
70-lat Szkoły Podstawowej Specjalnej ZDJĘCIA

Szkoła Specjalna to miejsce, którego sama nazwa w niektórych osobach powoduje strach... Ale kaliska „19-ka” od lat przełamuje stereotypy i jest czymś więcej niż tylko placówką.

Nie narzekają, działają

Tworzący ją nauczyciele, dyrekcja, uczniowie i rodzice mają misję: sprawić, by otaczająca nas rzeczywistość była jak najlepszym miejscem do życia: otwartym, bezpiecznym, przyjaznym, pełnym miłości. Gdzie każdy czuje się ważny. Szkoła w ciągu ostatnich trzech lat zaskakuje aktywnością i pozytywnymi działaniami, które wykraczają nie tylko poza szkolne mury, ale i poza granice Kalisza…

Największym przedsięwzięciem Szkoły była akcja szycia szmacianych lalek, która stała się ewenementem na skalę ogólnopolską. Lalki szyły przedstawiciele niemal wszystkich kaliskich instytucji i środowisk. A ich wystawa i licytacja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem kaliszan.

Przy Szkole działa Grupa Wsparcia rodziców i bliskich osób niepełnosprawnych „Przystań” oraz jedyna w Kaliszu wypożyczalnia trójkołowych rowerów dla niepełnosprawnych. W minionym roku Szkołę odwiedziła DJ Vika – Wirginia Szmyt – najstarsza djka, przez całe zawodowe życie związana z niepełnosprawną i trudną młodzieżą. A ostatnio placówka zwyciężyła w plebiscycie Tesco „Decydujesz, pomagamy” – dzięki grantowi w wysokości 5 tysięcy zł uczniowie stworzyli własny ogród i odbywać w nim będą zajęcia hortiterapii, czyli leczenia ogrodem.

A to tylko niektóre z przedsięwzięć placówki, bo wszystkich opisać tu nie sposób. A nie można nie wymienić tu liderki tych wszystkich działań – jeszcze do niedawna nauczycielki SPS 19, a dziś dyrektor Sylwii Baranowskiej. - Wraz ze wspaniałym zespołem 50 pedagogów specjalnych i stale poszerzającym się gronem naszych przyjaciół, codziennie podejmujemy wiele działań, by odczarować wizerunek szkoły specjalnej, który zakorzenił się w świadomości ludzi przez kilkadziesiąt lat. W naszej Szkole dzieci uczą się potrzebnych w życiu umiejętności, ale co równie ważne...są po prostu szczęśliwe, rozumiane, mają kolegów, zawiązują przyjaźnie na lata, czują się bezpiecznie – mówi Sylwia Baranowska.

Trochę historii…

Szkoła Specjalna w Kaliszu powstała kilka lat po I wojnie światowej. Pierwszym pedagogiem specjalnym był Henryk Ryll, który po 1923r. obejmuje stanowisko kierownika szkoły z siedzibą przy ul. Jasnej. Za wybitne zasługi dla szkolnictwa specjalnego Henryk Ryll – zostaje powołany na wizytatora w ministerstwie w Wydziale Szkolnictwa Specjalnego.

 Kierownictwo w szkole objął obywatel Krywonosiuk i pełnił tą funkcję do wybuchu II wojny światowej.Po zakończeniu I wojny światowej – w Kaliszu nie było szkoły specjalnej – były jedynie zorganizowane cztery klasy, które mieściły się w Szkole Podstawowej nr 19 przy ul. Tadeusza Kościuszki.

W czerwcu 1949r. ówczesne władze zdecydowały o reaktywacji szkoły specjalnej. Misję reaktywacji szkoły powierzono Janowi Janowskiemu – a siedziba szkoły została zlokalizowana przy ul. Częstochowskiej 45 – budynek wydzierżawiono od Zgromadzenia Sióstr Felicjanek. Pełen zapału do pracy Jan Janowski w ciągu zaledwie 6 tygodni przeprowadził remont i z dniem 1 września 1949r. szkoła powitała pierwszych uczniów. Kierownikiem szkoły zostaje Jan Janowski. Zasługi wybitnego pedagoga są nieocenione: dba o rozwój metodyczny i organizacyjny szkoły.

W piątkowej gali wzięły udział córki pana Janowskiego: Urszula Leśniewicz i Emilia Flotyńska, które nie kryły wzruszenia z docenienia zasług ich ojca w rozwoju Szkoły Specjalnej. – Tata byłby dziś bardzo dumny, że Szkoła, którą tworzył, tak prężnie dziś funkcjonuje – mówiły nam córki Jana Janowskiego.

Córki pierwszego dyrektora Szkoły, Jana Janowskiego: Urszula Leśniewicz i Emilia Flotyńska.

W 1970r. dyrektorem szkoły zostaje Pani Natalia Kuświk, nauczyciel pracujący w szkole. Szkoła zaś zostaje przeniesiona na ul. Broniewskiego.  

W 1991r. władze naszego miasta decydują o przeniesieniu placówki na ul. Budowlanych 2 – czyli w miejsce, w którym działa do dziś. Od tej pory zaczyna się nowa jakość szkoły, którą kieruje osoba o szczególnej wrażliwości, dyrektor-przyjaciel Pani Halina Janus. Pani dyrektor stawia na rozwój dydaktyczno – merytoryczny nauczycieli, wprowadza nowe metody do pracy z naszymi uczniami, promuje szkołę poprzez konferencje naukowe. Rok 1998 to pierwszy rok, w którym dzieci z głęboką niepełnosprawnością intelektualną zostają objęte opieką Szkoły przy Budowlanych.

W 2003 roku dyrektorem szkoły zostaje Pani Gabriela Danis, która pełni tę funkcję przez 15 lat. Unijne środki sprawiają, że nasza szkoła staje się nowoczesna, wyremontowana, dofinansowana w pomoce naukowe. W przeciągu 15 lat pojawia się sala gimnastyczna, boisko, winda, sala integracji sensorycznej. Powstaje „Szkolny chór nauczycielski” w 2004 r.

Z inicjatywy Sylwii Baranowskiej w 2016r. powstaje przy szkole grupa wsparcia „Przystań” zrzeszając obecnie 374 rodziny osób niepełnosprawnych. W 2018 roku Sylwia Baranowska zostaje dyrektorem Szkoły. Młoda, dynamiczna pani dyrektor z wizją szkoły, dużym zaangażowaniem rozwija i promuje szkołę wraz z kadrą i rodzicami. -  W ciągu 70 lat , czas zmienił naszą szkołę, nadając jej nowy kształt i jej edukacyjno – terapeutyczny wymiar. Ale nie zmieniło się jedno – dla nas nauczycieli, dyrektora najważniejszy jest i był uczeń. Jego indywidualny rozwój na miarę możliwości i potrzeb. By był szczęśliwy. Uśmiechnięty, Zmotywowany do pracy, mijając próg naszej szkoły – mówi Sylwia Baranowska.

Artystyczne talenty

Nauczyciele specjalni stosują wiele różnorodnych metod terapii i pracy ze swoimi podopiecznymi. Ważną ich część stanowią przedstawienia, które w wykonaniu uczniów „19-ki” są naprawdę wspaniałymi wydarzeniami. Nie mogło być inaczej podczas piątkowej gali w Centrum Kultury i Sztuki.

Uroczystość rozpoczął występ chóru nauczycielskiego. Uczniowie zatańczyli poloneza i przedstawili historię szkoły w spektaklu.

Gratulacje i życzenia satysfakcji z pracy dydaktyczno-wychowawczej złożyły władze miasta oraz wielu przyjaciół szkoły. - Gratuluję Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom Szkoły, że we współpracy z rodzicami tworzą tak przyjazne otoczenie dla bardziej wymagających uczniów. Nie do przecenienia jest Państwa rola w propagowaniu tolerancyjnego i właściwego postrzegania osób niepełnosprawnych nie przez pryzmat ich ograniczeń, ale możliwości, które stoją przed nimi otworem, jeśli tylko uwierzą we własne siły i będą mieć wsparcie najbliższych, ale również społeczeństwa – napisał Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza z okazji jubileuszu placówki.

Galę zakończył barwny korowód uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19.

AG, fot. autor, Katarzyna Ciupek

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama