Reklama
poniedziałek, 20 stycznia 2025 18:57
Reklama
Reklama
Reklama

O życiu artystów w Europie po II wojnie światowej. Zakończyła się międzynarodowa konferencja w Kaliszu

Około 90 uczestników z całej Europy oraz prelegenci z Polski i zagranicy wzięli udział w międzynarodowej konferencji naukowej w Kaliszu, poświęconej życiu artystów w Europie po II wojnie światowej. Na przykładzie Tadeusza Kulisiewicza omawiano m.in. możliwości uprawiania sztuki w czasach żelaznej kurtyny, w których wszystko było podporządkowane systemowi politycznemu, zależnemu od ZSRR.

Konferencja pt. „Kontakty artystyczne między blokami politycznymi po drugiej wojnie światowej w Europie Środkowej: sztuki wizualne, władza, propaganda kulturowa: odbyła się w dniach 18-19 października na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu. W konferencji uczestniczyło około 90 osób, w tym 11 prelegentów z Polski (Gdańska, Kalisza, Lublina, Szczecina, Warszawy, Wrocławia) i 12 z zagranicy (Anglii, Austrii, Chorwacji, Czechosłowacji, Rosji, Szwecji, Rumunii, Węgier, Włoch).

Uroczystego otwarcia dokonali: prof. Piotr Łuszczykiewicz i prof. Krzysztof Walczak oraz organizatorzy: dr Iwona Barańska, mgr Anna Tabaka i mgr Makary Górzyński. W imieniu Prezydenta Miasta Kalisza wystąpiła Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki.

Podczas obrad prelegenci omawiali tematy związane z możliwościami i warunkami uprawiania sztuki przez twórców działających w krajach powojennej Europy Środkowo-Wschodniej w ówczesnym systemie politycznym, zależnym od ZSRR. Można było poznać m.in. priorytety polityki poszczególnych partii komunistycznych, kontakty oficjalne i prywatne artystów, artystyczne formy tworzenia, wybory polityczne, (zgoda lub jej brak na podróże twórców), itp. Szczególną uwagę poświęcono kaliskiemu artyście, znanemu zarówno w kraju, jak i zagranicą, Tadeuszowi Kulisiewiczowi.

Międzynarodowe spotkanie naukowe połączono z otwarciem wystawy prac ogólnopolskiego konkursu „Grafika 2019. Nagrody Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza”, a całość wpisała się w obchody Roku Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu.

Organizatorami konferencji byli gospodarze - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Kalisza, a także Fundacja Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza w Warszawie. Komitet organizacyjny utworzyła Pracownia Historii Sztuki i Kultury Artystycznej KTPN z przewodniczącą dr Iwoną Barańską, w skład rady programowej konferencji weszli: kierownicy programowi - mgr Anna Tabaka, mgr Makary Górzyński, sekretarz - mgr Sylwia Pierucka, członkowie - Joanna Bruś i Maciej Błachowicz.

Opr. MIK, fot. Ewa Obała


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama