poniedziałek, 30 września 2024 23:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziś w nocy śpimy o godzinę dłużej

Przed nami dłuższa noc. Zmiana czasu z letniego na zimowy to godzina prezencie i możliwość dłuższego pospania. W nocy przestawimy zegary z godziny 3.00 na 2.00 i chociaż miała być to jedna z ostatnich takich zmian w historii kontynentu, to być może z cofaniem wskazówek jednak się nie pożegnamy. Kraje członkowskie Unii Europejskiej są sceptycznie nastawione do pomysłu zniesienia sezonowości czasu.
Dziś w nocy śpimy o godzinę dłużej

W czas zimowy wchodzimy w ostatni weekend października. Tym samym wchodzimy w czas strefowy. Cofając wskazówki, zyskujemy w nocy godzinę – oczywiście  pod warunkiem, że śpimy lub spędzamy czas na udanej imprezie. Gorzej jeśli jesteśmy w pracy. Nocna zmiana będzie o tę godzinę dłuższa. Jeśli akurat wybierzemy się w podróż to mamy przymusowy godzinny postój. Pociągi staną o 2.59 i  ruszą godzinę później, tak by do stacji docelowej dotrzeć o właściwej – podanej na rozkładzie – godzinie.

Pierwszy raz czas zmienili Niemcy. Wiosną 1916 roku przestawili wskazówki do przodu o godzinę. Jesienią je cofnęli. W ich ślady poszły inne państwa, w tym Polska. Argumentem była możliwość lepszego wykorzystywania dnia – a konkretnie światła słonecznego. Jednak od lat zmiana czasu jest coraz bardziej krytykowana.

Stąd pomysł, by czas „zatrzymać”. Sprawa trafiła do Komisji Europejskiej, która przyglądała się tematowi osiem lat. Przeprowadziła nawet konsultacje społeczne w krajach członkowskich – największe w historii Unii Europejskiej. W internetowej ankiecie swoje zdanie o cofaniu lub przyspieszaniu czasu wyraziło 4,6 milionów mieszkańców kontynentu. Przy tak dużej liczbie głosów opinii publicznej powstała dyrektywa, którą w marcu przyjął Parlament Europejski.

Zgodnie z nią w 2021 roku zmiany czasu miały przejść do historii. Kraje członkowskie same miały zdecydować, czy zostaną w strefie letniej, czy zimowej. Jednak jak podaje Business Insider, powołując się na Polską Agencję Prasową, przedstawiciele krajów Unii w Radzie Europy sceptycznie podchodzą do tematu. – Dyskusje pomiędzy państwami członkowskimi się toczą. Chcą one przeprowadzić wewnętrzne konsultacje. Musimy zobaczyć, jaki będzie ich rezultat i czy Rada dojdzie do wspólnego stanowiska – podkreślił w rozmowie z PAP Enrico Brivio rzecznik Komisji Europejskiej.

Będą zmiany, czy ich nie będzie? - pokaże czas. A dłuższą noc warto dobrze wykorzystać. W najlepszy dla nas sposób.

AW, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama