wtorek, 1 października 2024 01:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak odzyskać VAT i podatek dochodowy od niezapłaconych faktur

Jak wynika z danych, udostępnionych przez Krajowy Rejestr Długów, problem nieterminowych płatności dotyka 85% polskich przedsiębiorców. Opóźnienia w spłacie faktur mogą być przyczyną zatorów płatniczych i pogorszenia płynności finansowej. Mogą być również powodem zaległości względem US i ZUS-u. W artykule wyjaśnimy, jak odzyskać VAT i podatek dochodowy od niezapłaconych faktur.
Jak odzyskać VAT i podatek dochodowy od niezapłaconych faktur

Opóźnienia w spłacie faktur to poważny problem polskich przedsiębiorców. Jak wynika z badania Portfel należności polskich przedsiębiorstw, przeprowadzonego na zlecenie KRD i KPF dotyczy on aż 85 procent przedsiębiorstw i… przybiera na sile. W ciągu ostatnich miesięcy przeciętny czas oczekiwania na zapłatę wydłużył się o ponad 3 tygodnie i wynosi obecnie aż 3 miesiące i 24 dni!

Podatek od niezapłaconych faktur

Opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów mogą powodować pogorszenie płynności finansowej oraz problemy z regulowaniem własnych zobowiązań wobec pracowników, klientów i organów podatkowych. Zgodnie z prawem przedsiębiorca ma bowiem obowiązek odprowadzić należny VAT i podatek dochodowy od dokonanej sprzedaży. Nawet jeśli nie otrzymał płatności za dostarczone towary lub wykonane usługi.

Światełko w tunelu

Dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w tak trudnej sytuacji, ustawodawca przewidział jednak specjalne procedury. Dzięki nim właściciele firm mogą odzyskać podatek dochodowy i VAT od niezapłaconych należności. 

Ulga za złe długi w podatku VAT

Właściciele firm, którzy chce odzyskać podatek VAT od niezapłaconych faktur, może skorzystać z tzw. ulgi za złe długi. Od 1 stycznia 2019 roku weszły w życie nowe regulacje, które znacząco ułatwią ten proces. Zwłaszcza przedsiębiorcom działającym w sektorze MŚP. Do końca 2018 roku skorzystanie z ulgi za złe długi było możliwe wyłącznie w sytuacji, jeśli opóźnienie w płatności wyniosło co najmniej 150 dni. Obecnie okres ten wynosi 90 dni. Dzięki tej zmianie przedsiębiorcy będą mogli odzyskać pieniądze nawet 60 dni szybciej!

Zgodnie z zapisami Ustawy o VAT, skorzystanie z ulgi jest możliwe, jeśli:

  • wierzyciel i dłużnik są czynnymi podatnikami VAT;
  • dłużnik nie jest obecnie w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
  • od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Ulga nie obowiązuje w przypadku dokonania cesji wierzytelności, czyli przeniesienia jej na innego wierzyciela.

Ważne: nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2019 roku. Mają one jednak zastosowanie także do wierzytelności, które powstały przed tą datą. Ich wymagalność musi przypadać oczywiście już w 2019 r.

VAT — jak skorzystać z ulgi za złe długi?

Przedsiębiorca, który nie otrzymał płatności w ciągu 90 dni od momentu jej wymagalności oraz spełnia pozostałe kryteria określone przez ustawę, może dokonać pomniejszenia należnego podatku VAT o wartość wynikającą z nieopłaconej przez kontrahenta — dłużnika faktury.

Ważne: przedsiębiorca, który skorzysta z ulgi, wraz ze złożeniem deklaracji VAT powinien zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o dokonanej korekcie, wypełniają załącznik VAT-ZD. Na podstawie danych dłużnika zawartych w formularzu, fiskus będzie mógł zweryfikować, czy spóźnialski płatnik również skorygował swój podatek.

Ulga za złe długi w podatku dochodowym

Ulga na złe długi obowiązuje zarówno na gruncie podatku VAT, jak i podatku dochodowego. Jako wierzyciel, możesz wliczyć niezapłacone faktury do kosztów uzyskania przychodu.

Aby móc tego dokonać, niezbędne jest jednak uprawomocnienie wierzytelności. Aby tak się stało, musisz:

  • uzyskać postanowienie o nieściągalności, uznane za odpowiadające stanowi faktycznemu, wydane przez komornika;

oraz uzyskać postanowienie sądu o:

  • oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania;
  • umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów;
  • ukończeniu postępowania upadłościowego;
  • spisać protokół stwierdzający, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od tej kwoty.

Ważne: wierzytelności nieściągalne mogą stanowić koszty uzyskania przychodów jedynie do chwili ich przedawnienia.

Planowane zmiany w prawie

Odpowiedzią rządu na nieprzychylne przedsiębiorcom zasady odzyskiwania podatku dochodowego jest planowana nowelizacja ustawy o zatorach płatniczych. Zgodnie z jej projektem, zasady towarzyszące odzyskiwaniu PIT-u i CIT-u będą przypominać te, towarzyszące odzyskiwanie podatku VAT. Brak zapłaty zobowiązania w ciągu 120 dni od terminu płatności określonego na fakturze, będzie powodował obowiązek korekty kosztów podatkowych. Zarówno dla wierzyciela, jak i dłużnika. Aby odzyskanie podatku okazało się możliwe, obie strony muszą być płatnikami podatku dochodowego, nie mogą być w trakcie postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego i likwidacji. Planowane zmiany mają wejść w życie w 2020 roku.

Partner artykułu McCarthy & Taggart Group oferujący kompleksową obsługę księgową

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama