Reklama
poniedziałek, 20 stycznia 2025 18:54
Reklama
Reklama
Reklama

Z myślą o pszczołach. 200 miododajnych drzew posadzono w gminie Godziesze Wielkie ZDJĘCIA

Miododajne drzewa - m.in. jarząb pospolity, zwany potocznie jarzębiną - zostały posadzone przy drodze powiatowej w Godzieszach Wielkich. W akcji wzięli udział uczniowie okolicznych szkół, a także szkoły ogrodniczej w Opatówku, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, powiatu oraz gminy. Głównym celem akcji jest przeciwdziałanie wymieraniu pszczół.

Drzewa miododajne, które posadzono w poniedziałek, 4 listopada z pewnością utworzą w przyszłości piękną alejkę, a będzie jeszcze piękniej, kiedy pszczoły rozpoczną tam swoją pracę. W gminie Godziesze Wielkie pojawił nowe sadzonki jarząba pospolitego, który gdy kwitnie ma białe, pachnące i miododajne kwiaty.

Do akcji została zaproszona m.in. młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Godzieszach. Niektórzy z uczniów jeszcze nigdy nie sadzili drzew, inni mają już takie doświadczenie. - Taka akcja jest potrzebna, drzewa produkują tlen, wzbogacają też nasza okolicę. Dobrze, że są sadzone dla pszczelarzy, dla pszczół. Tutaj było pusto, będzie ładniej – powiedzieli nam uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Godzieszach.  

Drzewa własnoręcznie sadziła również grupa uczniów Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. Tej młodzieży zagadnienia związane z naturą i środowiskiem nie są obce. - Wiadomo, że teraz to ocieplenie klimatu no to drzewa są bardzo potrzebne, żeby tlen był. To bardzo fajna akcja – stwierdził Marcin, uczeń III klasy Technikum w Opatówku.

- Nasza szkoła jest zawsze chętna do udziału w takich akcjach, bo jesteśmy szkołą z natury ogrodniczą, choć mamy jeszcze wiele innych kierunków, ale ogrodnictwo jest naszym głównym celem, więc staramy się zawsze takie akcje wspierać i pomagać – powiedział Piotr Skórski, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku.

Drzewa miododajne są niezbędne w utrzymywaniu pasiek.  Taka roślinność dostarcza głównie pyłku, który jest w zasięgu lotu pszczół. - 220 sztuk w tym roku, ponad 200 w roku ubiegłym, to jest prawie 500 drzew miododajnych, które pozwolą żyć również nam, bo jak powiedział ktoś mądry – jak umrą pszczoły nie będzie i nas, więc dbajmy o to, żeby te pszczoły żyły jak najdłużej to i my pożyjemy -  powiedział Zbigniew Słodowy, wicestarosta kaliski.

Projekt sadzenia drzew  realizowany jest w ramach zadania pn. „Zakup drzew miododajnych do nasadzeń w pasach dróg powiatowych w granicach Powiatu Kaliskiego”. – Cel jest zasadniczy: żeby jak najwięcej drzew miododajnych w Wielkopolsce zasadzić po to, żeby myśląc o przyszłości, myśląc o pszczelarzach, którzy dużo się natrudzą, zadbać również o środowisko. Bardzo się cieszę, że samorządy z terenu powiatu kaliskiego, w tym powiat kaliski, również gmina Godziesze oraz inne samorządy gminne po te środki sięgają, bo to jest takie myślenie perspektywiczne o przyszłości – powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.  

Umowa zawarta pomiędzy powiatem kaliskim a województwem wielkopolskim obejmowała zakup 200 sadzonek drzew jarząba pospolitego, a opiewa na kwotę prawie 54 tysięcy złotych. 20 tys. zł dofinansowania przekazał samorząd wjewódzwa.

Karolina Bazan, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama