Reklama
poniedziałek, 20 stycznia 2025 18:54
Reklama
Reklama
Reklama

Kalisz w hołdzie Komedzie

Na wieczór poświęcony Krzysztofowi Komedzie zaprasza 6 grudnia Kaliskie Stowarzyszenie Muzyczne "Jazz nad Prosną". Imprezę objęli honorowym patronatem Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza i wybitny jazzman Jan Ptaszyn Wróblewski, Honorowy Obywatel Miasta Kalisza.

Kończący się rok 2019 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Krzysztofa Komedy - mija bowiem 50. rocznica śmierci tego wybitnego kompozytora. W całej Polsce odbywają się liczne koncerty, imprezy i wystawy mu poświęcone. Wiele łączyło go z Wielkopolską: warto przypomnieć, że w 1937 roku urodził się w Poznaniu, a w Ostrowie Wielkopolskim, w roku 1950, zdał maturę. W następnych latach mieszkał i pracował kolejno w Częstochowie, Wałbrzychu, Krakowie i Warszawie. A w Kaliszu? - W Kaliszu być może nigdy nie był, ale z naszym miastem silnie związało go dwóch muzyków, z którymi utworzył swój pierwszy zespół "Komeda Sextet": Jan Ptaszyn Wróblewski (saksofon) oraz Jan Zylber (perkusja) - wychowankowie szkoły muzycznej i absolwenci I L.O. im. A. Asnyka w Kaliszu – mówi Dariusz Natkowski, prezes Stowarzyszenia "Jazz nad Prosną". - Jako organizatorzy jesteśmy zaszczyceni, że impreza została objęta honorowym patronatem przez prezydenta Krystiana Kinastowskiego oraz przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Mamy nadzieję, iż spotkanie z komedologami, jakimi bez wątpienia są autorzy panelu dyskusyjnego, pozwoli uczestnikom poznać bliżej tajemnice życia i twórczości Komedy - autora znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej, których piękno będzie można podziwiać w części drugiej spotkania, podczas recitalu fortepianowego.

Warto przypomnieć, że Kalisz to prawdziwe miasto muzyki, które przechowuje ślady kilkukrotnego pobytu w nim Fryderyka Chopina. Szacunkiem otacza się tutaj także tradycje manufakturowej produkcji instrumentów - od czasów Arnolda Fibigera do późniejszych dziejów Fabryki Fortepianów i Pianin "Calisia". Kalisz jest również miejscem jednego z najstarszych w Polsce festiwali jazzowych: Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych i związanego z nim konkursu imienia Mieczysława Kosza, o randze którego świadczą chociażby nazwiska jego laureatów, by wymienić Joachima Mencela, Witolda Janiaka oraz Marka Markowskiego wywodzących się z naszego miasta. Wielkość Kalisza, miasta muzyki, symbolizuje - jakże wymownie - postać Zbigniewa Raubo, pianisty, uczestnika Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1990 r. Ofiarowany przez Kaliską Fundację Kultury koncertowy fortepian marki "Calisia" - jak stwierdza obecny profesor Akademii Muzycznej w Katowicach – służy mu znakomicie” do dnia dzisiejszego. Nie sposób nie podkreślić międzynarodowego znaczenia dla Kalisza przyznanie orkiestrze symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka prestiżowej nagrody "Grammy Award" za album "Night in Calisia" w kompozycji pianisty Włodzimierza Pawlika i saksofonisty amerykańskiego, o polskich korzeniach, Randy'ego Breckera. - Wszystko to sprawia, że zarówno legendarna postać polskiej pianistyki jazzowej, jaką jest Krzysztof Komeda (właściwie Krzysztof Trzciński), jak też jego kaliscy przyjaciele Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Jan Zylber, zasługują na oddanie im muzycznego hołdu szczególnie w naszym mieście – dodaje Dariusz Natkowski, prezes Stowarzyszenia "Jazz nad Prosną".

Wieczór z Krzysztofem Komedą odbędzie się 6 grudnia o godz. 17.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. Wstęp wolny.

W programie m.in.:

Jerzy "Jazz" WOJCIECHOWSKI - "Klimat Komedy"

Tomasz LACH - „Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych"

Dionizy PIĄTKOWSKI - "Czas Komedy"

Krzysztof DYS

recital fortepianowy

Organizatorem jest "Jazz nad Prosną" Towarzystwo Muzyczne z Kalisza, a współorganizatorami: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, Miasto Kalisz i Ostrowskie Stowarzyszenie "Jazz w Muzeum".

Stowarzyszenie "Jazz nad Prosną" powstało w 2015 r. i założyło sobie, jako cel swojego działania, upowszechnianie kultury muzycznej Kalisza. Szczególnym zainteresowaniem Stowarzyszenia cieszy się dorobek Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, laureatów konkursu pianistów jazzowych im. Mieczysława Kosza, a także mniejszych czy większych wydarzeń muzycznych ten festiwal poprzedzających, jak np. Five O'clock, Rytmy nad Prosną, OFAB - Ogólnopolski Festiwal Awangardy Beatowej.

W dorobku Stowarzyszenia jest m.in. zorganizowanie w 2015 r., z okazji 30. rocznicy legendarnego występu Michela Petruccianiego, wydarzenia kulturalnego pn. "Spacer z Michelem Petruccianim" z udziałem Tomasza Szachowskiego, występem recitalowym Krzysztofa Dysa, wieczorem poświęconym życiu i twórczości, pokazem filmów DVD ...

Ważnym punktem było także zorganizowanie wieczoru z cyklu "Mój jazz i ..." z udziałem Henryka Malesy, fotografika, członka Związku Polskich Artystów Fotografików, członka zarządu PSJ. - Naturalnym więc adresatem naszych propozycji jest młodzież akademicka i uczniowie szkół średnich. To do nich kierujemy nasz program. Pragniemy bowiem podkreślić bogactwo tradycji muzycznej Kalisza, wagę powstałych jeszcze w latach 60. i 70. Inicjatyw muzycznych i obecnego życia muzycznego naszego miasta – informują członkowie Stowarzyszenia.

W zapowiedzi na rok 2020 znajduje się wydarzenie pt. "TRIBUTE TO MICHEL PETRUCCIANI ORCHESTRA" rozłożone na cały rok z finałem planowanym na dzień 4 grudnia 2020 r.

Opr. MIK, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama