Dzięki wsparciu rzecznika, bezdomni uzyskają łatwiejszy dostęp do informacji, tym samym zwiększając swoją szansę na lepsze życie. - Sprawuję funkcję rzecznika osób bezdomnych od 1 listopada br. To nowa inicjatywa. Moja praca polega m.in. na udzielaniu porad i pomocy w załatwianiu wielu spraw – mieszkaniowych, prawnych, rodzinnych, finansowych, związanych ze służbą zdrowia. Często potrzebne jest wsparcie rzeczowe. Jesteśmy w stanie pomóc dzięki ludziom, którzy przynoszą do nas rzeczy zbędne, ale w dobrym stanie, które można przekazać dalej. Obecnie potrzebujemy męskiego, zimowego obuwia, bardzo prosilibyśmy o ewentualne przekazanie darów – mówi Ewa Siwińska, rzecznik osób bezdomnych w Kaliszu.
Rzecznik zajmuje się ponadto poszukiwaniem wolontariuszy, którzy będą poświęcać swój czas, pomagając bezdomnym w codziennych zajęciach. - Moja praca to także próba złamania stereotypu. Osoba bezdomna to niekonieczne alkoholik, który nie posiada stałego adresu. Pomagamy ludziom wyrzuconym przez rodzinę - tym, którzy nie radzą sobie z załatwianiem spraw urzędowych, schorowanym oraz z różnych przyczyn zagrożonych bezdomnością – dodaje Ewa Siwińska.
W Polsce Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie utworzyło dotychczas 10 takich stanowisk. Wszystkie powstały w ramach projektu „Wzmocnienie głosu osób bezdomnych”. Porada doradztwo i wsparcie rzecznika są bezpłatne, poufne i bezstronne. Inicjatywa uzyskała akceptację Rzecznika Praw Obywatelskich.
Wsparcie można uzyskać w siedzibie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, przy ul. Warszawskiej 93a – w poniedziałki w godz. 8.00 – 11.00 i we wtorki w godz. 11.00 – 14.00 – po wcześniejszym umówieniu się: 62/757 30 45.
Anna Błaszczyk, RED, fot. uutro, arch. BIM
Napisz komentarz
Komentarze