Monika Kostrzewa jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest kierownikiem Pracowni Sztuk Projektowych na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu.
To autorka wielu krajowych i zagranicznych wystaw, pokazów kolekcji ubiorów oraz projektów artystycznych i naukowych, w tym Międzynarodowego: Mosty Sztuki. I właśnie w jego ramach podjęła współpracę z Akademią Sztuk Pięknych we Lwowie. - Polegała ona na tym, że artyści zapraszani z różnych stron świata tworzą ręcznie robione tkaniny. I tutaj miałam okazję robić tkaninę ikat, której nigdy nie robiłam wcześniej, tradycyjny gobelin na autentycznych krosnach sprzed stu lat… To dało mi wiele radości i artystycznej satysfakcji – mówi nam prof. Monika Kostrzewa.
Tak powstała kolekcja autorskich prac pod nazwą „Tkanina i ubiór 2020”, które tworzą otwartą 10 września wystawę w Muzeum Narodowym we Lwowie. Transmisję z wernisażu zobaczycie TUTAJ
Monika Kostrzewa poszła jednak o krok dalej. Chciała na podstawie swoich badań i inspiracji stworzyć coś, co nie będzie jedynie sztuką zamkniętą w galeriach czy muzeach, ale może być blisko naszej codzienności…
- To coś, o czym zawsze marzyłam, bo uważam, że artyści nie powinni tylko tworzyć do galerii i do miejsc często bardzo szczelnie zamkniętych, ale żeby tworzyć projekty, produkty, następnie tkaniny, które mogą dekorować nasze wnętrze. To jest uważam taka bardzo szczytna idea – zaznacza projektantka.
Tę ideę podchwyciła kaliska firma Haft – efektem połączenia badań prof. Kostrzewy i jej, artystycznego zamysłu z tradycją kaliskiego dziewiarstwa jest kolekcja produktów tekstylnych do naszych domów. - Mówi się, że świeża krew, świeże spojrzenie z zewnątrz zawsze daje nowe inspiracje i okazało się, że współpraca z panią profesor to trafienie w dziesiątkę. Zostaliśmy zainspirowani nowym podejściem, nie takim standardowym. Mamy dziś zupełnie nową kolekcją z wyższej półki, jesteśmy dziś spełnieni w tej idei i w tym pomyśle – mówi nam Mieczysław Kędzierski, prezes zarządu spółki HAFT S.A. w Kaliszu.
Firma Haft na rynku jest od ponad 140 lat! To krajowy lider segmentu firanek i tkanin dekoracyjnych. Obecnie zatrudnia 280 pracowników. Jak mówi nam prezes Mieczysław Kędzierski, w Polsce jest tylko jedna konkurencyjna firma, ale…
- Nadal ogromnym konkurentem jest dla nas import tanich, pospolitych wyrobów tekstylnych z Azji i Turcji. I z tym się borykamy praktycznie od kilkudziesięciu lat. Ale ten pomysł, który właśnie realizujemy z panią profesor, odbiega od tych produktów, które są masowo importowane i tu widzimy swoją szansę – mówi prezes firmy Haft, Mieczysław Kędzierski.
A my na koniec tylko podkreślimy, że z ogromnej puli różnych produktów - warto wspierać to, co nasze - polskie i lokalne.
Agnieszka Gierz, fot. Łukasz Pieczynia, materiały z wystawy „Tkanina i ubiór 2020”
Napisz komentarz
Komentarze