Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zużyty sprzęt elektroniczny – co z nim zrobić? Kto zajmuje się utylizacją takich sprzętów?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może być wrzucany do zwykłych pojemników przeznaczonych do segregacji odpadów. Elektrośmieci, czyli niepotrzebny lub uszkodzony sprzęt AGD, komputery, telefony, telewizory oraz sprzęt oświetleniowy to szczególna frakcja odpadów, która zawiera toksyczne substancje, m.in.: rtęć, ołów, chrom, nikiel. Z tego powodu stary sprzęt elektroniczny i elektryczny wymaga innego postępowania niż pozostałe śmieci, których zamierzamy się pozbyć z naszego otoczenia. Jak postępować ze zużytym sprzętem elektronicznym? Gdzie można oddać elektroodpady i kto zajmuje się ich utylizacją?
Zużyty sprzęt elektroniczny – co z nim zrobić? Kto zajmuje się utylizacją takich sprzętów?

Co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym?

Elektrośmieci zgromadzone w domu można przekazać do specjalnych punktów zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Na terenie każdej gminy działają przede wszystkim powołane właśnie do tych zadań Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – PSZOK. Prawo krajowe obliguje również do przyjęcia ZSEE wszystkie podmioty wprowadzające do obrotu tego typu urządzenia. Można więc pozostawić elektrośmieci oraz zużyty sprzęt w sklepie z elektroniką albo w hurtowni zajmującej się sprzedażą urządzeń elektrycznych i elektronicznych przy okazji zakupu nowego produktu. Punkt sprzedaży ma obowiązek nieodpłatnie przyjąć od kupującego stary sprzęt tego samego rodzaju, co nowo kupowany egzemplarz. Kupując nową lodówkę w sklepie z AGD, możemy zatem w tej samej placówce handlowej pozostawić starą chłodziarkę itd. Zbiórka elektrośmieci jest także często prowadzona przez różne firmy w ramach specjalnych akcji oraz przez wyspecjalizowane podmioty, które organizują odbiór elektrośmieci lub zajmują się ich utylizacją oraz recyklingiem elektroodpadów.

Profesjonalny recykling i utylizacja elektroodpadów

Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny wymaga profesjonalnego demontażu, który pozwoli w następnej kolejności unieszkodliwić groźne dla środowiska i ludzi substancje. Ponieważ niewłaściwe postępowanie z urządzeniem elektronicznym może spowodować skażenie, a więc mieć poważne konsekwencje, ZSEE powinien zawsze trafiać w ręce specjalistów. Elektroodpady ponadto doskonale nadają się do recyklingu, dzięki któremu ze starych urządzeń można odzyskać wiele cennych surowców, m.in. metale szlachetne. Wystarczy wspomnieć, że największa działająca w kraju firma, która zajmuje się recyklingiem odpadów elektrycznych i elektronicznych, czyli Stena Recycling, potrafi odzyskać aż 700 ton miedzi, 1,5 tony srebra i dziesiątki kilogramów złota rocznie z elektroodpadów. To kolejny ważny powód, by zadbać o los elektrośmieci zalegających w domu, na strychu czy w garażu. Utylizacja elektroodpadów to proces bardzo skomplikowany, który wymaga zastosowania zaawansowanych technologii i wysokospecjalistycznych urządzeń. Z tego powodu utylizacją elektroniki zajmują się tylko i wyłącznie firmy najbardziej doświadczone w dziedzinie gospodarowania odpadami, takie jak wspomniana Stena Recycling. To właśnie do takich wyspecjalizowanych zakładów przetwarzania elektroniki powinny finalnie trafiać zużyte sprzęty pozostawione w punktach selektywnej zbiórki czy sklepach, bo tylko tam mogą być odpowiednio zabezpieczone i dobrze zagospodarowane.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama