Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Chór Chórtowni – kolęda od chórzystów dla wszystkich Polaków

Ponad 170-osobowy Wirtualny Chór Chórtowni nagrał najstarszą polską kolędę "Anioł pasterzom mówił" we współczesnej aranżacji Małgorzaty Kalinowskiej-Przybylskiej na chór czterogłosowy z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. To nietypowe opracowanie łączy tradycyjną polską kolędę z bardzo znanym motywem „Te Deum” Charpentiera.
Wirtualny Chór Chórtowni – kolęda od chórzystów dla wszystkich Polaków

Utwór wykonują chórzyści i instrumentaliści z całej Polski, którzy zgłosili się do projektu i przesłali swoje nagrania audio i video wykonane w warunkach domowych, głównie telefonami komórkowymi. Są wśród nich również licealiści z Kalisza – chórzyści z Chóru “Kościuszko” przy II Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Kaliszu, którzy zostali przygotowani do projektu przez swoją dyrygentkę Małgorzatę Piotrowską. - Kolejny miesiąc pracujemy zdalnie. Również zajęcia chóru realizujemy w takiej formie, co często bywa bardzo demotywujące, ponieważ nie mamy ze sobą realnego kontaktu, nie śpiewamy koncertów – mówi Małgorzata Piotrowska, dyrygentka chóru. - Wychodzę jednak z założenia, że zawsze trzeba stawiać sobie jakieś cele, więc tym razem dołączyliśmy do znakomitego ogólnopolskiego projektu. Z niecierpliwością czekamy na efekty naszej pracy na kanale YouTube.

Premiera filmu jest zaplanowana na poniedziałek 21 grudnia 2020 na godzinę 12:00 – film pojawi się na kanale YouTube Chórtowni pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UCUVtpm-x0sHqIn1VfwIELmg

Gościem specjalnym projektu jest Czesław Jakubiec - aktor, komik i wokalista, znany między innymi z Kabaretu Tenor. Czesław Jakubiec zaśpiewał partię solową.

OD ORGANIZATORÓW:

Co chcemy osiągnąć dzięki tej akcji?

Chcieliśmy dać chórzystom możliwość zrobienia czegoś wspólnie, ponieważ ze względu na COVIDa większość spośród kilku tysięcy działających w Polsce chórów amatorskich zawiesiła działalność lub prowadzi próby w formie przetrwalnikowej. O koncertach nie ma mowy, więc przynajmniej ten klip jest namiastką występowania przed publicznością.

Chórzyści statystycznie reprezentują bardzo różne poglądy i prawdopodobnie są po dwóch różnych stronach konfliktu, jaki podzielił Polaków. Zaproponowaliśmy, aby zaśpiewali razem, rozpoczynając zasypywanie dołu, który wykopano pomiędzy nami - proces pojednania skłóconych rodzin, sąsiadów i znajomych.

Chcemy też, aby osoby, które obejrzą tę kolędę doszły jak najszybciej do wniosku, że powinniśmy szukać elementów, które nas łączą, a nie dzielą.

Oprócz celów niematerialnych będziemy prowadzić zbiórkę publiczną na cele działalności statutowej fundacji - potrzebne nam są środki finansowe, obecnie mamy pilny wydatek na aktualizację oprogramowania, które się zestarzało i wkrótce może przestać działać. Nagrany utwór jest przykładem działań, jakie podejmuje Chórtownia.

Czym jest Chórtownia?

Chórtownia działa na rzecz promocji śpiewu chóralnego, upowszechniania działalności chórów amatorskich i integracji tego środowiska w Polsce i za granicą, co realizuje m.in. przez prowadzenie portalu https://chortownia.org, w którym jest już ponad 1000 chórów oraz ok. 8 tysięcy użytkowników związanych z chóralistyką. Portal ten jest największą w Polsce bazą danych chórów, festiwali i konkursów, koncertów oraz innych aktualności dotyczących chórów. Są w nim także nuty do bezpłatnego wykorzystania w pracy zespołów. Tworzą go sami użytkownicy poprzez wpisywanie swoich treści.

Oprócz prowadzenia portalu Chórtownia inicjuje różne projekty: „Muzyka w walce z depresją”, „Chóralne prawo jazdy” i inne, np.:

#calapolskaspiewawdomu - w czasie wiosennego lockdownu na hasło dane przez Chórtownię dyrygenci chóralni z całej Polski przygotowali materiały edukacyjne umożliwiające samodzielną naukę ponad 50 polskich utworów ludowych i popularnych na trzy głosy w formie filmów na YT pod adresem https://www.youtube.com/channel/UCUVtpm-x0sHqIn1VfwIELmg  Na liście utworów są mniej lub bardziej znane staropolskie piosenki i toasty, np. Kiedy nam się pora zdarza, Kurdesz, Kozak, Marsz Sokołów oraz pieśni ludowe z różnych regionów Polski – Hejze ino, Są są są w stawie rybeczki, A za lasem, Pognała wołki i inne.

"Treasures of Music: Armenia" i "Sound of Europe" - dwa projekty płytowe z udziałem chórów z Polski, Ukrainy, Armenii, Gruzji, Mołdawii, Bułgarii, Węgier i Niemiec z repertuarem ludowym z wymienionych krajów.

www: https://chortownia.org

Facebook: https://www.facebook.com/chortownia

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCUVtpm-x0sHqIn1VfwIELm

RED, materiały prasowe chóru


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama