Reklama
Reklama
Reklama

Zebranie naukowe na temat spuścizny Tadeusza Martyna z Kalisza ZDJĘCIA

W poniedziałek 7 grudnia pracownicy Archiwum Państwowego w Kaliszu wzięli udział w formie zdalnej w zebraniu naukowym. Tego dnia wysłuchano referatu Edyty Pietrzak pt. Spuścizna Tadeusza Martyna z Kalisza – metody opracowania, zawartość i wykorzystanie. Edyta Pietrzak jest kierownikiem Oddziału II Opracowania i Udostępniania Materiałów Archiwalnych. Od 2016 r. opracowuje bardzo pokaźną Spuściznę Tadeusza Martyna z Kalisza, stanowiąca kopalnię wiedzy na temat historii Kalisza i regionu kaliskiego.
Zebranie naukowe na temat spuścizny Tadeusza Martyna z Kalisza ZDJĘCIA

Ogólnie Archiwum Państwowe w Kaliszu zgromadziło w swoim zasobie 29 spuścizn, w tym 25 osób prywatnych i 4 o charakterze rodzinnym. Spuścizna Tadeusza Martyna z Kalisza stanowi najliczniejszy zbiór przechowywany w kaliskim Archiwum. Liczy 4314 j.a.,
o objętości 5,7 m.b. Akta stanowią 51% całej zgromadzonej dokumentacji spuścizn po osobach prywatnych. Materiały przekazała rodzina Tadeusza Martyna w 2001 r.

Tadeusz Martyn to znany kaliski kolekcjoner archiwaliów dotyczących historii Kalisza, powiatu kaliskiego oraz województwa kaliskiego, ze szczególnym uwzględnieniem zbrodni hitlerowskich oraz autor publikacji prasowych dotyczących tej tematyki. Zmarł 18 stycznia 2001 r. w Środzie Wielkopolskiej.

Pierwsze prace nad zbiorami prywatnymi Tadeusza Martyna prowadziła w latach 2001-2002 dr Mirosława Lisiecka, dyrektor Archiwum. Po analizie materiałów archiwalnych wchodzących w skład spuścizny poddała je wstępnej segregacji tj. podzieliła dokumentację tematycznie i wstępnie ją opisała. W latach 2005-2007 mgr Krystyna Kubiak, starszy archiwista przeprowadziła szczegółową segregację, utworzyła jednostki aktowe, przeprowadziła inwentaryzację 1638 j.a. oraz sporządziła wstęp do inwentarza. Podzielono wówczas zbiór na 46 serii.

Ponownie do prac nad zbiorem przystąpiono w 2016 r. Ponownie przejrzano wszystkie zinwentaryzowane jednostki archiwalne. Wydzielono z części z nich nowe jednostki. Głównie rozbito jednostki, które zawierały zaproszenia, zawiadomienia, kartki pocztowe, zdjęcia czy biuletyny informacyjne towarzystw, partii politycznych czy związków zawodowych. Zinwentaryzowano jednostki archiwalne, które znajdowały się poza ewidencją Archiwum.

Dokonano nowego podziału na serie w oparciu o Wytyczne Archiwum Polskiej Akademii Nauk z 1990 r. opracowania spuścizn archiwalnych po uczonych i zgodnie
z zaleceniami Komisji Metodycznej w Kaliszu z dnia 20 lipca 2020 r. Wydzielono 7 serii:
1. Materiały biograficzne i osobiste,

2. Materiały działalności twórcy spuścizny,

3. Prace twórcy spuścizny,

4. Korespondencja,

5. Materiały o twórcy zbioru,

6. Materiały rodzinne,

7. Zbiory powstałe z zainteresowań kolekcjonerskich twórcy spuścizny.

Częściowo zachowano nazwy w podseriach, które nadane były serią przy wcześniejszych pracach inwentaryzacyjnych prowadzonych przez mgr Krystynę Kubiak.

Obecnie materiały tworzące spuściznę Tadeusza Martyna z Kalisza pochodzą z lat 1706-2001 i liczą 4314 j.a. (5,7 m.b.). Całkowicie zdigitalizowane zostały 62 j.a.

Spuścizna Tadeusza Martyna jest wykorzystywana często w działaniach popularyzatorskich APK m.in. w przygotowaniu wystaw i publikacji oraz przez inne instytucje m.in. IPN. Archiwalia znalazły się w takich wydawnictwach jak:  „Ad fontes! – Do źródeł! Od konkursu Co wiesz o Kaliszu? do konkursu Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego”, „Więzienie kaliskie 1846-2015”, „Druki niezależne w Polsce w latach 1945-1990”, „Sto dokumentów na stulecie. Wybór materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu” czy  „Kaliska Policja i policjanci w okresie II Rzeczypospolitej”; 
w wystawach on-line m.in.: „Wojna polsko-bolszewicka w wyborze materiałów z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu”, „Nadaję Ci imię...”, „Święta Bożego Narodzenia – radosne, smutne, wzruszające...”, „Dzieje Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kaliszu w archiwaliach” czy „W okupacyjnym Kaliszu”.

AP, fot. AP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama