Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wolica chce szczepić przeciw COVID-19. Czeka na decyzję resortu zdrowia

Jest szpitalem jednoimiennym, ale chce także móc szczepić przeciw COVID-19. Wolica zgłosiła chęć stworzenia u siebie takiego punktu. Ministerstwo Zdrowia jeszcze weryfikuje część placówek, które chcą zostać ujęte w powstającej sieci. Masowe szczepienia mają ruszyć w pierwszym kwartale 2021 roku,. W środę ruszyła infolinia poświęcona szczepieniom.
Wolica chce szczepić przeciw COVID-19. Czeka na decyzję resortu zdrowia

Punkty szczepień mają być w każdym powiecie. Tak by każdy chętny miał jak najbliżej do miejsca, gdzie otrzyma zastrzyk. Placówki chętne do włączenia się do narodowego programu szczepień mogły zgłaszać się do Ministerstwa Zdrowia. I to resort będzie oceniać, czy szpital lub przychodnia spełniają wymagania. - Muszą być miejsca obserwacyjne, gdzie pacjent po zaszczepieniu przynajmniej pół godziny musi być pod kontrolą – wyjaśnia Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy. - Są wytyczne dotyczące kwalifikacji pacjentów, kwalifikuje ich lekarz. Oczywiście też wytyczne dotyczące przechowywania szczepionek.  

Szczepienia ruszyły już w Wielkiej Brytanii. W Unii Europejskiej szczepionka ma być dopuszczona do dystrybucji w najbliższych dniach, a nie jak planowano na przełomie roku 2020 i 2021. I być może jeszcze w grudniu zacznie być dystrybuowana do poszczególnych krajów Wspólnoty. Tak by zacząć szczepienia przed zapowiadaną już trzecią falą pandemii. - Nasza przyszłość znajduje się w fiolce. W fiolce, w której są szczepienia – mówił na konferencji prasowej we wtorek 15 grudnia Adam Niedzielski, minister zdrowia. - I nie możemy dopuścić do tego, by te szczepienia odbywały się w eskalacji pandemii. Trudno będzie wtedy po prostu zorganizować wydajny proces szczepień.

Dlatego w organizację szczepień mają włączyć się także samorządy oraz organizacje takie jak straż. A same placówki, gdzie szczepionka będzie podawana mają obiecane wsparcie. Ich zadaniem jest stworzenie tylko odpowiednich warunków dla pacjentów. - Będzie dostarczony bezpłatnie sprzęt do szczepienia, czyli strzykawki, igły, gaziki. Również bezpłatna będzie  utylizacja wykorzystanego sprzętu. To jest bardzo dużo – dodaje Sławomir Wysocki. - Ponieważ nie mamy pomieszczeń, jesteśmy przecież szpitalem covidowym , szykujemy w kontenerach modułowych pomieszczenia, które spełnią wszystkie wymagania. I tam będzie bezpieczny punkt.  

Ratunkiem, by ustrzec się przed jej konsekwencjami, znanymi już z pierwszego i drugiego uderzenia pandemii,  ma być właśnie  szczepienie. Plan jest taki, by w Polsce szczepionki – w sumie dwa zastrzyki w określonych odstępach czasu - otrzymało jak najwięcej z ponad 31 milionów mieszkańców. Pozwoli to uzyskać zbiorową odporność.

Szczepienia ruszą w styczniu. Będą bezpłatne, dobrowolne i podzielone na etapy. – W tzw. etapie zero zostaną zaszczepieni wszyscy pracownicy służby zdrowia. Nie tylko personel medyczny. Takie szczepienia będą odbywały się w pół tysiącu szpitali węzłowych – wyjaśnia Michał Dworczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  - Potem następuje etap pierwszy i on grupuje seniorów, czyli wszystkie osoby powyżej 60. roku życia i pensjonariuszy placówek opiekuńczych. Kolejność będzie od najstarszych, co 5 lat.  Następnie służby mundurowe i do tej grupy zostali dodani, po konsultacjach, nauczyciele.  

Pozostali Polacy zostaną zaczepieni w następnych etapach, których terminy będą zależne od dystrybucji szczepionki. W jaki sposób będzie odbywać się szczepienie oraz same informacje o zastrzykach, jakie trafią do Polski można od środy znaleźć na stronie ministerstwa oraz pod numerem specjalnej infolinii  989.

AW, materiały MZ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama