Osoby oskarżane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej majątek zbiły na przestępstwach finansowych. Konkretnie w wyniku pozaewidencyjnego obrotu mięsem. - Poprzez kontrolowaną przez siebie sieć firm, towar był dostarczany na teren Unii Europejskiej, jak i poza jej granice, przy czym jego faktyczna ilość była zaniżana – informuje na swojej stronie internetowej Prokuratura Krajowa, na której zlecenie funkcjonariusze ABW aresztowali zamieszanych w proceder mięsnych przedsiębiorców.
Firmy oskarżanego o kierowanie grupą przestępczą Ömera A. działały w Zdunach i Kobiernie. W pierwszej obywatel Niemiec tureckiego pochodzenia przetwarzał mięso z kurcząt, indyków i bydła eksportowanego do krajów islamskich jako kebeb halala. W drugiej produkował gyros, który był sprzedawany w Polsce i krajach Unii Europejskiej.
Zaniżając wartość obrotu produkowanego mięsa, grupa przestępcza obniżała podstawę opodatkowania w podatku dochodowym oraz podatku VAT i na tym zbijała pieniądze. Według ustaleń śledczych firmy umożliwiające wyłudzanie w ten sposób pieniędzy działały przynajmniej od 2012 roku. - W trakcie czynności procesowych przeszukano miejsca zamieszkania wszystkich zatrzymanych, nieruchomości należące do lidera grupy przestępczej oraz miejsca prowadzenia działalności spółek uczestniczących w nielegalnym procederze. Zabezpieczono mienie o szacowanej wartości 14 mln zł, w tym pojazdy, gotówkę oraz dokonano blokad kont bankowych – informuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Zarzuty usłyszało sześć osób. Oprócz lidera grupy, który został aresztowany na trzy miesiące postępowanie prowadzone jest także przeciwko pięciu innym osobom z paszportami tureckimi i polskimi. - Wobec jednego z zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 500 tysięcy złotych, dozoru policji, zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi i świadkami. Wobec czterech pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości po 50 tysięcy złotych, zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi i świadkami z wyłączeniem osób najbliższych z rodziny podejrzanego oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem lub wydaniem paszportu – dodaje Prokuratura Krajowa.
W czasie akcji zatrzymania podejrzanych przedstawiciele PK oraz funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca ich zatrzymania i zabezpieczyli dokumenty firm należących do Ömera A.
Prokuratura Krajowa dodaje, że możliwe są koleje zatrzymania. Podejrzewanym o pranie brudnych pieniędzy grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
AW, PK, ABW
Napisz komentarz
Komentarze