200 pączków i to nie byle jakich, bo z śródmiejskiej cukierni Koszyczarski czekało dzisiaj na naszych widzów w Rogatce. Kilkadziesiąt osób przyszło po pączka do Rogatki, innych zapraszaliśmy na degustację prosto z ulicy. Ten słodki poczęstunek był tylko drobną zachętą do rozmowy o zdrowiu, nie tylko z nami, ale przede wszystkim z dietetyczką Akademii Kaliskiej dr Elżbietą Konieczną. Nasze biuro w Rogatce na ten jeden dzień zamieniło się w małe centrum zdrowia.
Dietetyczka nie tylko udzielała spersonalizowanych porad po przeprowadzonym dokładnym wywiadzie. Dzięki specjalnej aparaturze każdy chętny mógł poznać z czego właściwie jest zbudowany. Analizator składu ciała pokazuje jaki procent naszego organizmu to tkanka tłuszczowa i w których partiach ciała mamy go najwięcej. Maszyna przedstawia, które wskaźniki są niepokojące, oblicza nam tzw. wiek metaboliczny czyli jak mocno trybem życia zużyliśmy swoje ciało. Po takiej analizie dietetyk podpowiada jak poprawić swój stan zdrowia.
Bo w zrzucaniu kilogramów nieważna jest szybkość, ale konsekwencja i przekonanie, że dieta nie jest karą, wyzwaniem, ale po prostu nowym stylem życia. Na co dzień. I jak zdrowo i aktywnie żyjemy właśnie na co dzień, to zjedzony dziś pączek mocno nam nie zaszkodzi. Bardziej szkodliwe są słodkości, które jemy nie tylko od święta. – Rekomenduje się żeby ograniczać słodycze. Co to znaczy? To znaczy, że jedzmy sporadycznie. Mówi się „od święta”. Dzisiaj mamy właśnie takie święto. Spalenie takiego jednego pączka, który w zależności od nadzienia i od dodatków ma wartość energetyczną od 200 do 350 kcal. To znaczy, że trzeba to spalić, tę energię cukrów prostych, które są dodatkiem do naszego codziennego funkcjonowania, a żeby spalić tę energię musimy zrobić 4 – 5 kilometrów marszu – wyjaśnia dr Konieczna.
W przypadku pączka każdy z nas wie, że jest kaloryczny. Gorzej z cukrami, których nie widać i wcale nie muszą być słodkie. A takich dużo w żywności, szczególnie wysokoprzetworzonej.
Mamy niską świadomość spożycia cukru i wynikających z tego konsekwencji zdrowotnych. Różne programy profilaktyczne są, ale ciągle to spożycie cukru jest zbyt duże. Podobnie duże jest spożycie tłuszczów nasyconych, w tym izomerów trans, które są najgorsze dla naszego zdrowia, one negatywnie wpływają na nasz układ krążenia – wyjaśnia Elżbieta Konieczna.
Kolejną odsłonę akcji "Fakty na Zdrowie" zorganizowaliśmy razem z naszym partnerem Toyotą Mikołajczak, Akademią Kaliską, Cukiernią Koszyczarski , oraz Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Kaliszu.
MS, fot. autor, wideo Telewizja Kalisz
Napisz komentarz
Komentarze