Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Działania diagnostyczne prowadzone przez pedagoga szkolnego

Zgodnie z § 24 rozporządzenia w sprawie pomocy psychologiczno-pedagogicznej do zadań pedagoga w szkole należy w szczególności: "prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki". Jakie to konkretnie miałyby być badania diagnostyczne czy działania diagnostyczne. Z jakich narzędzi należy korzystać i jakie dokumenty potwierdzają realizację tego zadania?
Działania diagnostyczne prowadzone przez pedagoga szkolnego

Odpowiedź

Użycie konkretnego sposobu badania będzie zależne od celu i zakresu działania. W szkole ponadpodstawowej mogą to być badania z wykorzystaniem kwestionariuszy wywiadu, ankiet, skal, testów dostępnych dla pedagogów. Warto pamiętać, że ważnym narzędziem pozyskiwania informacji o uczniach, zjawiskach, problemach,  jest rozmowa i obserwacja. Działania diagnostyczne mogą być/powinny prowadzone w odniesieniu do uczniów, rodziców i nauczycieli.

Uzasadnienie

Zgodnie z §  24 rozporządzenia w sprawie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, do zadań pedagoga należy między innymi:

  1. prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki;
  2. diagnozowanie sytuacji wychowawczych w przedszkolu, szkole lub placówce w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę i ograniczających aktywne i pełne uczestnictwo ucznia w życiu przedszkola, szkoły i placówki;

Ewentualne zaproponowanie narzędzi do badań i działań diagnostycznych powinno wiązać się z zakresem problemowym działań podejmowanych przez pedagoga np. zaburzenia zachowania, problemy z emocjami, uzależnienia i cyberzagrożenia, przemoc, niepowodzenia szkolne, atmosfera w klasie, rozpoznawanie zainteresowań uczniów, .

Pedagog może korzystać z dostępnych na rynku publikacji i pomocy, może również sam opracowywać narzędzia.

Pewną inspirację mogą stanowić materiały np.:

Przykłady narzędzi diagnostycznych wykorzystywanych w praktyce szkolnej ze wskazaniem zalecanego obszaru diagnozy można znaleźć w publikacjach dostępnych na rynku kierowanych do pedagogów np. Epedagogika, Głos Pedagogiczny, oferta księgarni.

Zapamiętaj!

Dokumentację działalności diagnostycznej pedagoga mogą stanowić kwestionariusze wywiadu, notatki z rozmów i obserwacji, ankiety, protokoły badań, zestawienia zbiorcze, raporty.

 Podstawa prawna

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U.2020.1280 t.j.) - §  24

Marzenna Czarnocka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

dfgfdgdfgfd 13.03.2025 19:45
Komentarz zablokowany

Reklama
Reklama
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama