Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gołębi problem przy Śródmiejskiej

- Zamiatam i sprzątam chodnik kilka razy dziennie. To nie tylko uciążliwe, nieestetyczne, ale przede wszystkim stwarza zagrożenie dla zdrowa – skarży się nasz czytelnik. Mowa o gołębiach i tym, co po sobie pozostawiają w ścisłym Śródmieściu. Walka z tymi ptakami do łatwych nie należy. A gdy chodzi o lokalizacje blisko rzeki, problem okazuje się jeszcze bardziej złożony.
Gołębi problem przy Śródmiejskiej

W ostatnim czasie otrzymujemy sporo wiadomości od kaliszan w sprawie zabrudzeń na chodnikach przy ul. Śródmiejskiej, których „autorami” są gołębie. Chodzi przede wszystkim o chodnik przy kamienicy Śródmiejska 31, tuż przy Moście Reformackim.

Co posprzątam, to za chwilę jest to samo. Trwa remont Śródmiejskiej, szkoda, żeby nowe chodniki zaraz były zabrudzone odchodami gołębi. Zgłaszałem sprawę MZBM-owi i Straży Miejskiej, ale poprawy sytuacji nie ma – mówi nam kaliszanin, który prowadzi działalność gospodarczą na parterze kamienicy.

Gołębie ciągną do rzeki

Jak wyjaśnia nam MZBM – kamienica przy Śródmiejskiej 31 nie należy do Miasta. Zarządza nim wspólnota mieszkaniowa i to ona decyduje o tym, jak rozwiązywać tego typu problemy.

Straż Miejska zobligowała zarządcę budynku do uporządkowania chodników, ale na tym jej rola się kończy.

Straż Miejska Kalisza nie posiada kompetencji  w zakresie obligowania właścicieli posesji do usuwania czy też odstraszania gołębi – przekazuje nam Komendant jednostki, Dariusz Hybś.

Skontaktowaliśmy się z administratorem nieruchomości. Okazuje się, że walka z gołębiami trwa od dawna i to różnymi metodami. Nie są one jednak w 100% skuteczne, bo kamienica znajduje się tuż przy rzece, a ta przyciąga gołębie.

Zarządca nieruchomości  wcześniej  zabezpieczył  siatkami  otwory  okienne  na  strychu, by zapobiegać zakładaniu  gniazd przez  gołębie na tej kamienicy. Były  także  montowane  tzw. bezpieczne  kolce  na  niektórych  częściach  budynku w celu  ograniczenia  siadania  gołębi na gzymsach i  innych  elementach wystających . Sami  mieszkańcy  montowali  atrapy  ptaków  drapieżnych   oraz  inne  odstraszacze. Te działania nie  do  końca  przyniosły  pożądany  efekt – wyjaśnia nam Tomasz  Kubiak z Zakładu Usług Wielobranżowych "ADMINISTRATOR" sp.j.

Obiekt usytuowany jest tuż przy  rzece, która  jest  naturalnym  poidłem dla tych ptaków – jak przekazuje nam Tomasz Kubiak - potrafią  one  siadać  całymi  stadami  na  dachu  tego  budynku, zarówno od frontu jak i oficyny.

Borykamy  się  z  tymi  problemami  od  dłuższego czasu. Pod  koniec  kwietnia  br. zorganizujemy  wizję  z  wykonawcą na  nieruchomości  i  podejmiemy dalsze  działania, związane  z  uzupełnieniem bezpiecznych kolców w  celu  wyeliminowania lub ograniczenia tego  problemu – zapewnia administrator kamienicy.

Odchody gołębi groźne dla zdrowia

Problem z gołębiami to nie tylko kwestia porządku i estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Ptaki te i ich odchody są nosicielami grzybów i bakterii, które mogą wywołać groźne choroby. Dlatego niektórzy nazywają gołębie „latającymi szczurami”.

Jedną z groźniejszych chorób jest kryptokokoza. Powstaje ona w wyniku dostania się drogą wziewną do organizmu grzyba Cryptococcus neoformans.

Pierwszymi symptomami schorzenia są zwykle bóle głowy i klatki piersiowej, kaszel, podwyższona temperatura, kiepskie samopoczucie oraz osłabienie. Gdy kryptokokoza przerodzi się w zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, pojawiają się silne bóle głowy i zaburzenia widzenia, problemy z poruszaniem, a w skrajnych przypadkach śpiączka. Brak odpowiedniego leczenia może wówczas skutkować śmiercią – czytamy na portalu abczdrowie.pl

Kolejną chorobą, którą mogą przenosić gołębie jest aspergiloza.

Źródłem tej przypadłości jest grzyb Aspergillus (kropidlak), który rośnie na powierzchni gleby, liściach spadłych z drzew czy innej roślinności podlegającej procesowi rozkładu. Ze względu na tę charakterystykę występowania bardzo często jego transmiterem są gołębie miejskie. Kropidlak może wywołać silną reakcję alergiczną, a także namnażać się np. w płucach. Najczęstszym objawem zakażenia jest uporczywy kaszel i świszczący oddech. Aspergiloza jest szczególnie groźna u osób z osłabioną odpornością. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci – podaje portal odstraszanie.pl

Równie poważne konsekwencje może mieć ornitoza.

Zakażenie przebiega drogą kropelkową – poprzez wdychanie aerozoli zanieczyszczonych drobinkami ptasich odchodów. Później do zakażeń może dochodzić pomiędzy ludźmi. Pierwszym etapem rozwoju ornitozy jest wystąpienie objawów charakterystycznych dla zakażenia górnych dróg oddechowych (ogólne osłabienie, dreszcze, podwyższona temperatura). Następnie choroba może zaatakować narządy wewnętrzne, najczęściej płuca, co stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia człowieka – czytamy na portalu odstraszanie.pl

Innym zagrożeniem związanym z gołębiami są robaczyce – czyli choroby wywołane przez tasiemce, nicienie i glisty – są to pasożyty znajdujące się w przewodzie pokarmowym tych ptaków, ich jaja wydalane są w dużych ilościach wraz z odchodami. Jest to szczególne zagrożenie w okolicach placów zabaw dla dzieci, parków i skwerów zielonych.

Na ptakach tych żerują liczne pasożyty: kleszcze, ptaszyńce, wszoły, świerzbowce, pluskwy i pchły, a w ich gniazdach żyją obrzeżki, które odżywiają się krwią, m. in. ludzką. Obecnie wiele osiedli mieszkaniowych w Polsce boryka się z problemem obrzeżka gołębiego w mieszkaniach ludzi.

Walka z obrzeżkiem gołębim jest bardzo trudna. Obrzeżek gołębi pasożytuje na gołębiach i gawronach  żywiąc się ich krwią. Obrzeżki tak jak inne kleszcze, mogą być nosicielami groźnych chorób np. borelioza czy cholera.  Ugryzienia obrzeżków mogą być bolesne, ślina tego pasożyta to silny alergen. U ludzi mogą spowodować alergie, w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny. Pogryzienia  są szczególnie niebezpieczne dla dzieci – podaje Sanepid.

Dlatego absolutnie nie powinniśmy dokarmiać gołębi, zdecydowanie lepiej unikać ich bliskiego towarzystwa.

Metod na pozbycie się towarzystwa gołębi jest sporo, to m.in. wspomniane wcześniej kolce, siatki  czy makiety ptaków drapieżnych. Na rynku dostępne są również nowoczesne urządzenia jak ultradzwiękowe odstraszacze. Wszelkie systemy odstraszania ptaków najlepiej instalować przed rozpoczęciem „ptasiego sezonu”,  ponieważ łatwiej jest zapobiec osiedleniu się ptaków niż pozbywać się ich kiedy już osiadły na danym terenie - podaje odstraszanie.pl

AG, fot. główne - czytelnik Piotr, źródła informacji o chorobach przenoszonych przez gołębie abczdrowie.pl, odstraszanie.pl

***

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama