Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziś Międzynarodowy Dzień Zaginionego Dziecka. Jak zapobiec zaginięciu lub porwaniu?

25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To dzień szczególny, poświęcony pamięci zaginionych dzieci oraz solidarności z ich rodzinami. Tylko w 2020 r. policja przyjęła 2016 zgłoszeń dotyczących zaginięć osób poniżej 18. roku życia, z  czego 552 dzieci miało mniej niż 13 lat Większość z nich odnajduje się w ciągu kilku, kilkunastu godzin, ale są też takie dzieci, które nie odnajdują się nigdy.
Dziś Międzynarodowy Dzień Zaginionego Dziecka. Jak zapobiec zaginięciu lub porwaniu?

To tylko niektóre nieodnalezione dotychczas dzieci, których wizerunki widnieją na stronie Fundacji Itaka

Międzynarodowy Dzień Zaginionego Dziecka – skąd się wziął?

25 maja 1979 roku na Dolnym Manhattanie w dzielnicy SoHo w Nowym Yorku zaginął 6-letni Etan Kalil Patz. Chłopiec tego dnia po raz pierwszy miał sam dotrzeć do szkoły. Nie pojawił się w niej już nigdy. Nie dotarł nawet na przystanek, znajdujący się w pobliżu jego mieszkania, z którego odchodził szkolny autobus. Wydawało się, że dosłownie zapadł się pod ziemię. Poszukiwania chłopca poruszyły całą społeczność Stanów Zjednoczonych. Wizerunek Etana był m.in. publikowany w całych Stanach na kartonach z mlekiem. Działania poszukiwawcze za zaginionym chłopcem były prowadzone na skalę międzynarodową. Ostatecznie w 2001 r. chłopiec został uznany oficjalnie za zmarłego.

W 1983 roku ówczesny Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan ustanowił dzień zaginięcia chłopca, tj. 25 maja Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego. Dlatego też każdego roku, tego właśnie dnia, celem zwrócenia uwagi na zjawisko zaginięć dzieci, wszystkie kraje na świecie, w tym również Polska, podejmują działania na rzecz upamiętnienia powyższego zdarzenia.

W Polsce obchodzony on jest od 2004 roku, pod patronatem Fundacji Itaka. Symbolem dnia jest niezapominajka.

5% dzieci nie udaje się odnaleźć

Każdego roku w samej Unii Europejskiej, zgłaszanych jest kilkaset tysięcy zaginięć dzieci. Tylko w Polsce ginie ich około 7 tysięcy. Większość udaje się odnaleźć. Jednak los aż 5% pozostaje nieznany.

W 2020 r. polska policja przyjęła 2016 zgłoszeń dotyczących zaginięć osób poniżej 18. roku życia, z  czego 552 dzieci miało mniej niż 13 lat. Przyczyn zaginięć jest wiele i każdy przypadek stanowi odrębną historię. Większość zaginionych dzieci i nastolatków odnajduje się w ciągu kilku, kilkunastu godzin, ale są też takie dzieci, które zaginęły przed laty i nie odnalazły się do dziś.  W przypadku każdych poszukiwań, czy to osób dorosłych, czy małoletnich, ogromne znaczenie ma jakość i szybkość przekazywanych informacji oraz sprawnie zorganizowane i przeprowadzone działania poszukiwawcze.

Według Fundacji Itaka najczęstszym powodem zaginięć maluchów jest niewłaściwie sprawowana opieka dorosłych, w przypadku starszych dzieci – niemożność poradzenia sobie z problemami związanymi z okresem dojrzewania, kłopoty rodzinne, szkolne czy sercowe.

Coraz częściej – ryzykowne znajomości nawiązywane w sieci. Na szczęście bardzo rzadko przyczyną zaginięcia małoletniego jest popełnione na jego szkodę przestępstwo np. uprowadzenie. Odrębną grupę stanowią małoletni będący ofiarami porwań rodzicielskich, w wyniku czego jedno z rodziców/opiekunów prawnych nie ma kontaktu ze swoim dzieckiem – informuje Itaka.

Child Alert

W Polsce od 2013 roku działa system Child Alert, który pozwala na natychmiastowe upublicznienie określonego komunikatu na temat zaginięcia dziecka oraz informacji dotyczących poszukiwań za pośrednictwem dostępnych mediów, takich jak radio, telewizja, Internet, telefony komórkowe oraz nośniki reklamy zewnętrznej. Operatorem systemu Child Alert w Polsce jest Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji. Koncepcja platformy CA opiera się na współpracy Policji i jej partnerów medialnych. Podstawowym założeniem Child Alertu jest bowiem jak najszybsze zawiadomienie o zaginięciu dziecka jak największej liczby osób, co ma umożliwić natychmiastowe społeczne zaangażowanie w poszukiwaniaBezpłatny numer kontaktowy (alarmowy) pod który należy dzwonić z wszystkim informacjami dotyczącymi zaginięcia to 995.

Nie każde zaginięcie dziecka jest przesłanką do uruchomienia systemu. Kryteria wszczęcia alertu są ściśle określone przepisami.  Do tej pory system Child Alert uruchomiony został w Polsce czterokrotnie. Wszystkie alerty zakończyły się szczęśliwym powrotem dziecka do domu.

Od 2009 r. Fundacja ITAKA prowadzi numer 116 000 Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka. Specjaliści fundacji obsługujący tę infolinię odbierają informacje dotyczące zaginięć dzieci oraz udzielają pomocy dzwoniącym, czy to w formie porady czy wsparcia w poszukiwanych. Dyżurujący przy telefonie to osoby przeszkolone – specjaliści ds. poszukiwań, prawnicy oraz psycholodzy. Numer 116 000 jest numerem ogólnoeuropejskim, który działa w 32 krajach Europy i obsługiwany jest przez lokalnych operatorów.

Jak nie doprowadzić do zaginięcia dziecka?

W tym celu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

– uświadomić sobie, że to my, rodzice, jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych
dzieci i to my powinniśmy ich pilnować,
– nie pozostawiać dziecka do lat 10 w domu bez opieki osoby dorosłej,
– nie pozostawiać dziecka do lat 7 samego na podwórku,
– nauczyć dziecko zasady zachowania się wobec zaczepiającej je osoby dorosłej,
– nauczyć dziecko najwcześniej, jak to możliwe, nazwiska, adresu zamieszkania i telefonu
opiekuna,
– nauczyć dziecko jak reagować w sytuacji zagubienia.

Jak uniknąć zgubienia lub porwania? Poradnik dla dzieci

Z okazji Międzynarodowego Dnia Zaginionego Dziecka Grupa Szukamy i Ratujemy przygotowała specjalną ulotkę, będąca poradnikiem dla najmłodszych i ich rodziców.

Mama czyta Olkowi naszą najnowszą ulotkę przygotowaną dla dzieci. Ma ona na celu uświadamiać rodziców i dzieci o zagrożeniach, jakie mogą napotkać – informuje Grupa Szukamy i Ratujemy.

MIK, dane: Fundacja Itaka, fot. Itaka, SiR
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama