Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przebudowa domu - jak ją zorganizować?

Decyzja o przebudowie domu może zapaść w różnych sytuacjach. Najczęściej związana jest z przewidywanym powiększeniem się rodziny. Również ograniczenia ruchowe i konieczność dostosowania miejsca zamieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej bywają czynnikiem decydującym o przebudowie. Co należy zrobić, aby prace przebiegały sprawnie i bez zakłóceń?
Przebudowa domu - jak ją zorganizować?

Przebudowa domu a formalności

Bardzo wielu inwestorów nie rozróżnia pojęć przebudowy, rozbudowy i nadbudowy. Tymczasem według ustawy Prawo budowlane nie są one tożsame. [1] Przebudową nazywamy wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak:

  • kubatura
  • powierzchnia zabudowy
  • wysokość
  • długość
  • szerokość
  • liczba kondygnacji.

Jeżeli powyższe parametry ulegają zmianie, wówczas mówimy nie o przebudowie, a o rozbudowie lub nadbudowie budynku.

Nie są potrzebne żadne formalności urzędowe, jeżeli nie jest planowana przebudowa elementów konstrukcyjnych budynku ani przegród zewnętrznych. Innymi słowy, nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia wyburzenie ścian działowych, przesunięcie drzwi bądź zmiana wielkości drzwi wewnętrznych. Zgłoszenie z projektem składa się w przypadku zmian w przegrodach zewnętrznych, ale bez wpływu na zmianę kubatury, np. zabudowa balkonu lub tarasu. Jeżeli dom wolnostojący został wybudowany na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym, również takiego zgłoszenia wymagają następujące prace:

  • Wykonanie otworów okiennych i drzwiowych
  • Wykonanie okien połaciowych
  • Wykonanie nowych przewodów wentylacyjnych w związku ze zmianą usytuowania kuchni bądź łazienki.

Przebudowa niektórych obiektów wciąż wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Dotyczy to głównie sytuacji, kiedy obszar oddziaływania obiektu w wyniku przebudowy zostanie zwiększony w stosunku do tego, który został określony przez architekta w projekcie budowlanym.

  • Do zgłoszenia i do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć następujące dokumenty:
  • rysunki – w przypadku zgłoszenia
  • projekt budowlany – przy zgłoszeniu oraz wniosku o pozwolenie na budowę.

oświadczenie o prawie dysponowania obiektem do celów budowlanych – przy wniosku o pozwolenie na budowę i niektórych zgłoszeniach.

Szczegółowy wykaz dokumentów w poszczególnych przypadkach określa cytowana ustawa Prawo budowlane.

Budżet, kosztorys, plan prac

Przebudowa domu może pochłonąć niemałe koszty. Każdy z nas ma jednak ograniczenia, których nie chce lub nie może przekroczyć. Wiemy też, że każdy remont, również i przebudowa, zawsze generuje dodatkowe, nieprzewidziane wydatki. Dlatego budżet należy cały czas monitorować i na bieżąco kontrolować zgodność prac z kosztorysem. Rozdzielamy koszty materiałów i robocizny, wówczas będzie łatwiej panować nad wydatkami.

Plan prac warto ułożyć, zaczynając… od końca. Mając wytyczony cel i końcowy rezultat, można przemyśleć i najlepiej wypisać wszystkie czynności, które należy wykonać, a następnie uporządkować je we właściwej kolejności. Warto poprosić o konsultację w tym zakresie fachowca, a w każdym razie osobę z doświadczeniem budowlanym; nie ma bowiem dwóch identycznych przypadków i każda przebudowa wymaga innych prac.

Po stworzeniu harmonogramu trzeba skompletować ekipę remontową, ewentualnie zamówić hydraulika i elektryka z uprawnieniami – jeżeli konieczne będzie przebudowanie instalacji. Na koniec pozostaje ustalenie terminów rozpoczęcia poszczególnych etapów przebudowy i do tych dat dopasować działania przygotowawcze.

Co przygotować?

Przebudowa wiąże się z powstawaniem gruzu w wyniku skuwania tynków, wyburzania ścian działowych, itp. Gruz musi być na bieżąco usuwany, nie wolno składować go na posesji. Konieczne jest zatem zamówienie kontenera. Najlepiej skontaktować się z działającą najbliżej firmą, która wypożycza kontenery do wywozu gruzu i odpadów budowlanych, taką jak SKIP. Podstawi ona kontener o żądanej pojemności nawet tego samego dnia, jeżeli zamówienie zostanie złożone w godzinach rannych. Po zapełnieniu kontener zostanie odebrany i ewentualnie podstawiony pusty, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Należy również przygotować zaplecze socjalne dla ekipy – toaletę przenośną, miejsce do przebrania się i spożywania posiłków, a w przypadku wynajęcia ekipy stacjonarnej – kontener mieszkalny. Przebudowa trwa niekiedy kilka tygodni i codzienny dojazd ekipy wiąże się z niebagatelnymi kosztami, które można zastąpić opłatą za wynajęcie kontenera mieszkalnego – około 1000 zł za miesiąc. Kontener taki wyposażony jest we wszystkie instalacje i umeblowany.

[1] Ustawa z dnia 7 lipca 1994 prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, 2127, 2320, z 2021 r. poz. 11, 234, 282, 784) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940890414/U/D19940414Lj.pdf

materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama