Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Słodki Ostrów Wielkopolski. Pierwszy miód z miejskiej pasieki

Wyjątkowo słodko zrobiło się w Ostrowie Wielkopolskim. Pszczoły z pasieki ustawionej przy urzędzie wyprodukowały ponad 20 kilogramów miodu. Pierwsze miodobranie można więc zaliczyć do udanych. Kolejne zbiory pod koniec czerwca. Niebawem powiększy się także sama pasieka. A miód od jej mieszkanek będzie prezentem promocyjnym miasta.
Słodki Ostrów Wielkopolski. Pierwszy miód z miejskiej pasieki

Aktualnie pasieka to sześć uli. Mieszkające w nich pszczoły wiosnę wykorzystały i wyprodukowały 25 kilogramów miodu. I chociaż pasieka stoi w centrum miasta, tuż przy siedzibie jego władz, miód jest wolny od toksyn. Pszczoła jest owadem czystym i potrafi oddzielić substancje szkodliwe od potrzebnego rodzinie nektaru. Wszystkie brudy zostają więc poza ulem, a do niego trafia to, co z roślin najlepsze.

To miód wielkokwiatowy z dużą ilością mniszka, czyli mlecza lekarskiego. Z uli udało się zebrać 25 kilogramów miodu. Pszczoły gromadziły go od połowy kwietnia, zebraliśmy go pod koniec maja – tłumaczy Michał Całka, opiekun pasieki. - Wraz z początkiem czerwca pszczoły rozpoczęły zbieranie nektaru z akacji.

Kolejne miodobranie niebawem. Najprawdopodobniej pod koniec czerwca. Niestety miodu nie będzie można kupić, ale szczęśliwcy będą mogli go spróbować.

Taka ilość to około 100 niewielkich słoiczków tego cennego i zdrowego surowca. Trafi on do mieszkańców Ostrowa jako gadżet promocyjny przy okazji ważnych miejskich wydarzeń. Zestaw powędruje także do mieszkańca naszego miasta, który wylicytował go podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdy słoiczek będzie miał specjalnie zaprojektowaną i wyprodukowaną miejską etykietę – informuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa. 

Sześć uli przed ostrowskim Urzędem Miejskim stanęło w październiku ubiegłego roku. W czerwcu tego roku dostawiony został kolejny WIĘCEJ.

Niebawem będzie ich tu osiem. Chodzi nie tyle o zwiększenie produkcji miodu, co o utrzymanie jakości posiadanych już uli, żeby odnowić populację z nową matką. Rodzina pszczela będzie za rok silniejsza i będzie miała lepsze cechy genetyczne - dodaje Michał Całka.

AW, BP UM w Ostrowie Wielkopolskim 

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama