Czym jest system e-TOLL?
System e-TOLL został stworzony do naliczania opłat za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych. Jego działanie jest oparte o technologię pozycjonowania satelitarnego (GPS), czyli sprawdzania dokładnego położenia pojazdu na drodze. Opłaty są naliczane w sposób automatyczny za przejechany odcinek.
Jak korzystać z systemu e-TOLL?
System został uruchomiony na ok. 3700 tys. km dróg płatnych oraz na dwóch odcinkach autostrad. Szczególnie ważne może być to dla Kaliszan podróżujących w stronę Warszawy lub na południe kraju. Na odcinkach autostrad A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica powstały osobne, specjalnie oznakowane pasy wjazdu, które należy wybrać przy użytkowaniu nowego systemu.
Istnieją dwa sposoby, które umożliwiają korzystanie z e-TOLL. Aby opłacić przejazd przez nowy system, należy zaopatrzyć się w specjalne urządzenie GPS do zamontowania w pojeździe lub korzystać z aplikacji e-TOLL PL. O ile aplikacja może być rozwiązaniem dla kierowców przejeżdżających przez płatne odcinki od czasu do czasu, to używanie jej przy flocie pojazdów może być uciążliwe i ryzykowne.
Aplikacja jest łatwo dostępna, ale może stwarzać problemy
e-TOLL PL ma swoje wady i nieliczne zalety. Na korzyść aplikacji działa to, że można ją szybko i za darmo pobrać poprzez Google Play lub App Store i po stworzeniu konta jest gotowa do użycia. Poprzez oprogramowanie można doładować swoje konto oraz monitorować płatności.
Niestety na tym raczej kończą się jej zalety. Skuteczność działania aplikacji jest zależna od czterech rzeczy, które lubią zawodzić — urządzenia - smarfona lub tabletu, na którym jest zainstalowana, dostępności Internetu oraz siły sygnału GPS. Obok tego aplikacja na smartfonie wymaga szczególnej uwagi kierowcy.
Tym samym system może nie zarejestrować przejazdu, jeśli np.:
- rozładuje się bateria w smartfonie/tablecie,
- urządzenie nie znajdzie zasięgu lub wyczerpie się limit przesyłu danych,
- smartfon/tablet będzie zbyt słabo odbierał sygnał GPS.
- kierowca zapomni włączyć aplikację
Korzystanie z aplikacji może więc być zawodne, co niesie za sobą konsekwencje — kara za nie opłacenie przejazdu skutkuje mandatem w wysokości 500 zł.
Użytkownicy narzekają na aplikację instalowaną na smartfonie
Aplikacja działa od 24 czerwca i w ciągu kilku tygodni dorobiła się oceny na Google Play w wysokości… 1,3 gwiazdek. Jest to wręcz szokująco niski wynik jak na to, że przy projekcie pracowało 400 osób. Internauci w swoich komentarzach narzekają na nie intuicyjność aplikacji, brak płatności autopay, zacinanie się, a nawet całkowite blokowanie — niektórzy z nich byli zmuszeni do kupienia biletu na bramce. A te za chwilę znikną.
Jeden z użytkowników zwrócił uwagę na to, że logowanie się trwa zbyt długo, co stanowi realne zagrożenie w ruchu drogowym. Brak skupienia na drodze i konieczność przeklikiwania aplikacji nie jest czymś, na co może sobie pozwolić jakikolwiek kierowca, a na pewno nie ten zawodowy.
Dużo wygodniejsze jest używanie dedykowanych urządzeń GPS
Mowa o urządzeniach ZSL/OBU. Są to urządzenia montowane na stałe w pojeździe. Również działają w oparciu o GPS, są jednak zdecydowanie bardziej niezawodne. Silny nadajnik sygnału nie pozwala na jego zrywanie oraz precyzyjnie generuje dane o trasie przejazdu.
Co jednak najważniejsze, należności za przejazd naliczane są całkowicie bezobsługowo. Kierowca nie musi korzystać z aplikacji w smartfonie ani włączać czy wyłączać urządzenia.
Dodatkowe korzyści z posiadania urządzeń ZSL/OBU
Urządzenia ZSL/OBU nie tylko sprawdzają się przy e-TOLL, zwiększając bezpieczeństwo kierowców oraz zapewniając brak mandatów. Mogą również służyć jako system do całościowego monitoringu floty samochodowe
Nowoczesne urządzenia ZSL/OBU, w połączeniu z systemem do obsługi danych pozwalają na generowanie setek typów raportów pozwalających między innymi na:
- monitoring pracowników i czasu pracy,
- zapisywanie, analizowanie i śledzenie tras w czasie rzeczywistym,
- ochronę przed nadużyciami ze strony kierowców flot,
- przypominanie o przeglądach technicznych.
Przygotowując się do zmiany systemu opłat, można jednocześnie usprawnić zarządzenie flotą pojazdów i zaopatrzyć swoją firmę w cenne narzędzie, które przyczyni się do obniżenia kosztów w firmie.
Decydując się na geolokalizator typu ZSL/OBU warto zwrócić uwagę na jakość urządzenia oraz na firmę, która go sprzedaje oraz na infrastrukturę informatyczną dostawcy - konieczną do niezawodnej obsługi tego typu urządzeń.
GeoNAVI już ponad 10 lat oferuje lokalizatory GPS, które są produkowane w Europie przez renomowanego producenta tego typu modułów. Dodatkowo urządzenia GEONAVI e-TOLLgps posiadają zgodę na wykorzystanie do celów e-TOLL udzieloną przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że firma od wielu lat zapewnia niezawodną i sprawną obsługę systemu SENT GEO, który podlega Ministerstwu Finansów i KAS.
Liczba urządzeń geolokalizacyjnych jest ograniczona...
Z początkiem października system viaTOLL zostanie wygaszony. Pozostało niewiele czasu na dostosowanie floty samochodowej, więc nie warto jednak zwlekać ze zmianami.
Nie wszyscy wiedzą o tym, że ilość urządzeń, które posiadają zgodę Szefa KAS na pobieranie opłat jest ograniczona. Natomiast do tego czasu nowym systemie musi zarejestrować się w aż 1,8 mln pojazdów!
Skorzystaj z ponad 10-letniego doświadczenia firmy, której moduły GPS działają już w dziesiątkach tysięcy pojazdów. GPS. Zamów do końca lipca 2021 urządzenia GeoNAVI e-TOLLgps i zyskaj bezpłatny abonament do końca roku. Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.e-tollgps.pl
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze