Czym jest mop parowy?
Mopy parowe to urządzenia sprzątające, które za pomocą pary wodnej czyszczą różne powierzchnie. Grzałka podnosi temperaturę wody w zbiorniku, dzięki czemu wytwarza się para. Para wydobywa się ze specjalnego otworu na dedykowaną materiałową podkładkę, a następnie na podłogę. Dzięki temu użytkownik jest chroniony przed poparzeniem, a z czyszczonej powierzchni znikają wszystkie zanieczyszczenia.
Mop parowy jest zasilany prądem, który nagrzewa grzałkę. Mycie podłogi przebiega jednak standardowo, jak w przypadku zwykłego mopa. Jedyną różnicą jest brak konieczności płukania mopa w wodzie z detergentem. Para dobrze radzi sobie z czyszczeniem wszystkich zakamarków i usuwaniem wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki niej zmywa się tłuste plamy, plastelinę, rozlane wino, kawę lub herbatę, a także błoto, resztki roślin i inne substancje.
Jakie są zalety mopów parowych?
Czyszczenie podłóg za pomocą mopa parowego jest szybkie i skuteczne. Urządzenie usuwa nawet zaschnięte, stare plamy oraz zabija drobnoustroje chorobotwórcze. Wysoka temperatura zwalcza bakterie, wirusy, grzyby, a także roztocza. Dzięki temu dom lśni czystością, a małe dzieci bezpiecznie mogą bawić się na panelach w salonie lub swoim pokoiku.
Gorąca para umożliwia czyszczenie wielu powierzchni. Mop służy do mycia płytek, paneli drewnianych i winylowych, parkietu, desek podłogowych oraz wykładziny PCV. Równie dobrze można użyć go do mycia ścian pokrytych kaflami lub okien. Większość modeli umożliwia wybór intensywności wyrzutu pary, tak aby nie uszkodzić bardziej wrażliwych powierzchni. Mop z odpowiednią dyszą ułatwia również czyszczenie fug.
Zamów mop parowy z oferty Komputronik: https://www.komputronik.pl/category/15509/mopy-parowe.html
Obsługa mopa parowego jest prosta. Wystarczy uruchomić sprzęt, poczekać na nagrzanie wody, przejechać nim po brudnych powierzchniach i odstawić do wystygnięcia. Gorąca woda szybko wyparowuje, dlatego płytki lub panele są suche w kilka minut. Wymienne nakładki z reguły można prać w pralce, co umożliwia łatwe utrzymanie ich w czystości.
Użytkownicy cenią sobie też niską cenę mopów parowych, ich cichą pracę oraz wysoki komfort użytkowania. Urządzenie umożliwia sprzątanie w pozycji stojącej, bez schylania się bądź mycia podłogi na kolanach.
Rodzaje mopów parowych
W sklepach znajdzie się mopy parowe przeznaczone do czyszczenia różnych powierzchni. Mop do płytek (znajdziesz tutaj: https://www.komputronik.pl/search-filter/15509/mopy-parowe-do-plytek) możesz wykorzystać do mycia glazury w łazience, gresu oraz płytek na tarasie. Mop może służyć do czyszczenia podłóg i ścian, jeśli tylko producent nie zaznaczył, że jest inaczej.
Mopy do wykładzin PCV usuną zanieczyszczenia z linoleum oraz innych podłoży wykonanych z tworzyw sztucznych. Do czyszczenia lastryko, posadzek i kamiennych schodów używa się mopów z nakładkami, które nie rysują warstwy zabezpieczającej podłogę.
Mop parowy do tapicerek i dywanów jest wyposażony w dedykowaną końcówkę, która ogranicza moczenie pianki lub innego wypełnienia pod tapicerką. Para czyści jedynie zewnętrzną powierzchnię usuwając z niej również przykre zapachy. Po użyciu mopa wskazane jest późniejsze wyczyszczenie tapicerek za pomocą specjalnych detergentów.
Mop parowy do paneli - czy jest bezpieczny?
Użytkownicy paneli podłogowych obawiają się ich zalania, jednak mop parowy może czyścić powierzchnie o niskiej odporności na wilgoć. Jeśli producent sprzętu zaleca taką formę jego użytkowania, można bezpiecznie myć nim panele winylowe, laminowane oraz drewniane. Para nie uszkodzi ich powierzchni, ani nie wniknie w szczeliny pomiędzy nimi.
Jak wybrać mop parowy?
Wybór mopa parowego wydaje się prosty, jednak w rzeczywistości trzeba poświęcić na niego nieco czasu. Na początek warto przyjrzeć się zasilaniu i długości przewodu zasilającego. Mopy bezprzewodowe z akumulatorem są wygodne, lecz nie zawsze sprawdzają się przy długiej pracy. Za krótki przewód zasilający utrudnia natomiast czyszczenie większych powierzchni i wymusza częste zmienianie gniazdek elektrycznych.
W tym artykule pomagamy w wyborze mopu ze spryskiwaczem: https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-mop-ze-spryskiwaczem-spray-mop/
Jeśli chodzi o moc urządzenia, im jest wyższa, tym szybciej nagrzewa się woda w zbiorniku. Dzięki temu sprzątanie można rozpocząć już po kilkunastu sekundach od włączenia mopa. Warto przyjrzeć się również pojemności zbiornika na wodę. Większy pojemnik jest cięższy, lecz rzadziej trzeba go napełniać. Dobrze jest postawić na zbiornik odpinany, który ułatwia dolewania wody do mopa w trakcie sprzątania.
Na koniec powinno się zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj końcówek dołączonych do mopa. Im jest ich więcej, tym łatwiej sprząta się różne powierzchnie w domu. Ostatnią kwestią istotną przy wybraniu mopa parowego są tryby działania. Delikatny program umożliwi wyczyszczenie paneli, a tryb intensywny przyda się do czyszczenia płytek na tarasie.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze