Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 05:46
Reklama
Reklama
Reklama

Popatrz pod nogi! W ramach rewitalizacji zaznaczają przebieg dawnych obwarowań. Oryginalnego muru zostało niewiele ZDJĘCIA

Kalisz leżał na wyspie, a jego teren wyznaczało koryto Prosny. Oczywiście średniowieczne miasto było otoczone murami, z których zachował się niewielki odcinek, ale z ciekawymi i niespotykanymi fragmentami. Przebieg obwarowań, które nie istnieją jest za to wyznaczany w ramach rewitalizacji śródmieścia. Trzy takie części już zaznaczono, a przy okazji prac odkryto też ich niewielkie pozostałości.
Popatrz pod nogi! W ramach rewitalizacji zaznaczają przebieg dawnych obwarowań. Oryginalnego muru zostało niewiele ZDJĘCIA

Były dobrze ukryte. Pod posadzką zabytkowej sali w obecnej siedzibie władz powiatu kaliskiego. Pomieszczenie, w którym przed laty odbywały się posiedzenia Rady Wojewódzkiej długo stało puste, a raczej było magazynem. Niedawno zapadła decyzja, by wnętrze odnowić. W ramach prac przeprowadzono też badania archeologiczne, które przyniosły ciekawe odkrycie.

Poniżej poziomu posadzki odkryto fragmenty dawnych murów gotyckich. Tutaj przed wiekami znajdował się najprawdopodobniej korytarz, a po jego bokach ulokowane były cele klasztorne. Każda cela miała swoje wyjście na klasztorny wirydarz - wyjaśnia Marcin Kopański, Biuro Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Kaliszu. 

Odkryte mury zostały podświetlone i przykryte przezroczystą płytą. W sali będą prezentowane ornaty papieskie ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, więc przy okazji oglądania kolekcji szat zwiedzający będą mogli zobaczyć także mury. Natomiast w trakcie prac remontowych placu wokół starostwa zaznaczono, na wzór gotyckich wiązań cegieł, przebieg nieistniejących już średniowiecznych obwarowań, które wznosiły się w tym miejscu. Podobne dwa fragmenty można znaleźć w ścisłym centrum Kalisza. Pierwszy na ulicy Śródmiejskiej, a kolejny na Piskorzewskiej. Czerwone fragmenty w nowej nawierzchni położono dokładnie nad oryginalnymi murami, których pozostałości znaleziono w czasie prac.

Taki jest plan. Chcemy, by przy wykonywaniu robót na danym odcinku, gdzie można pokazać przebieg murów, był on zaznaczony - zdradza Anna Durlej z Wydziału Rozbudowy i Inwestycji w Urzędu Miasta Kalisza. - W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowywania aktualizacji dokumentacji projektowej związanej z przebiegiem murów przy liceum Asnyka, gdzie był zamek. Będą tam tablice informacyjne mówiące o tym, z jakiego okresu jest ten mur, jak przebiegał, z jakich elementów się składał.  Tam gdzie to możliwe będą też tablice lub wyznaczony przebieg murów na budynkach. Wszystko w ramach projektu "Kalisz, kurs na rewitalizację". Mają też powstać makiety, które będą pokazywały przebieg murów. Takie są założenia. Natomiast wszystko będzie realizowane w ramach dalszych prac. 

W średniowieczu Kalisz otaczały mury o długości 1600 metrów. Przetrwało zaledwie 500 metrów dawnych obwarowań. Najdłuższy fragment widoczny jest przy kościele św. Mikołaja. Widać, że na przestrzeni lat mur był nadbudowywany.

Od samego dołu widać kamień, czyli ten pierwotny mur, który był budowany w XIII wieku. Przypuszczamy, że jest to też część fortyfikacji wzniesionych przez księcia Henryka Brodatego, których rozbudowę później kontynuował Bolesław Pobożny, nasz książę kaliski. Budowę kaliskich murów obronnych dokończył  król Polski Kazimierz III Wielki - przypomina  Andrzej Matusiak, przewodnik PTTK. - I w tym miejscu widzimy mury dwuczłonowe. Od dołu wspomniany już kamień, a od góry cegłę. I jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że fragment murów obronnych idzie w dół, nie tylko w górę. Dlatego, że poziom miasta Kalisza podniósł się od średniowiecza o ileś metrów. 

Najprawdopodobniej o około 4 metry. Przyglądając się najdłuższemu zachowanemu fragmentowi murów, można zauważyć trzy ceglane wypustki. Jest to pozostałość baszty nadstawnej, niespotykanego elementu średniowiecznych obwarowań miejskich. 

AW, zdjęcia autor, JF

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/