Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Więcej miejsca i nowoczesne rozwiązania. Remont w kaliskim schronisku dobiega końca ZDJĘCIA

Schronisko to miejsce, w którym zwierzęta niestety często spędzają całe lata, a niektóre nawet całe życie. Nic nie zastąpi miłości, którą stwarzają opiekunowie, ale gdy tej brak, ważne jest to, by w azylu miały jak najlepsze warunki. Kaliskie schronisko od kilku miesięcy przechodzi szereg remontów. Sprawdziliśmy, jak przebiegają i co zmieni się dla bezdomnych zwierzaków.
Więcej miejsca i nowoczesne rozwiązania. Remont w kaliskim schronisku dobiega końca  ZDJĘCIA

Drzwi do schroniska są otwarte cały czas, jednak niedługo, gdy remont się zakończy będzie ono jeszcze bardziej przystępne nie tylko dla zwierząt, ale i dla ludzi. Zmieni się bardzo dużo rzeczy, a pierwszą z nich jest kociarnia. Zadanie zostanie wykonane z poszanowaniem istniejącej już zieleni. Zostawiono krzaki, a drzewa zabudowano.

Kociarnia będzie składać się z 2 części. Pierwsza część będzie o charakterze domowym, a druga o charakterze dzikim. Powierzchnia wzrośnie w porównaniu do tego, co do tej pory tutaj mieliśmy. W przestrzeni domowej będą różnego rodzaju stojaki, koszyki wiklinowe i piasek – opowiada nam Jacek Kołata, kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kaliszu.

Jeśli jednak chodzi o psy, to i dla nich schronisko zrobiło coś nowego. Został zmodernizowany cały wybieg wraz z ogrodzeniem. To jedna z rzeczy, która w pełni jest już gotowa. Teraz wykonany z masywniejszych elementów i wyższej konstrukcji, uniemożliwi przeskok i podkopania tym nieco bardziej sprytnym zwierzakom.

W tym miejscu dostawiono także 14 nowych boxów. Są one dużo większe, co również wpływa na komfort życia psów. Sam wybieg natomiast to idealne rozwiązanie, zwłaszcza gdy zwierzaki wyjdą z boxu, by trochę pobiegać. Schronisko planuje również zasadzić na jesień nową roślinność, by w przyszłości dawały one trochę cienia w upalne dni.

Do tej pory część pomieszczeń nie posiadała dostępu do wody i pracownicy musieli sami sobie radzić. Stanowiło to problem, zwłaszcza zimą, gdy przy niskich temperaturach trzeba było nosić wodę w wiaderkach. Teraz dzięki nowym instalacjom schronisko będzie gromadzić wodę opadową.

Poprzez takie rozwiązania schronisko będzie mieć możliwość podlewania swoich gruntów. W planach jest także budowa basenu dla psów, która jest płytką niecką.

Pamiętajmy, że o tej porze roku to zwierzę będzie mogło wejść do tego basenu. Da mu jakąś ochłodę, wolontariusze będą mogli także umyć tutaj pieska lub wykonać zabiegi pielęgnacyjne. Będzie to zarówno ułatwienie dla wolontariuszy i jak forma aktywności dla psiaków – dodaje Jacek Kołata.

Odnowiona zostanie także kwarantanna. Każde zwierzę, które trafi do schroniska musi spędzić tam 2 tygodnie. To bardzo ważne, ponieważ jak podkreśla kierownik schroniska, nigdy nie wiadomo jaką historię epidemiologiczną może posiadać dane zwierzę, które trafiło z ulicy. 14 dniowy pobyt na kwarantannie sprawi, że potencjalnie chory zwierzak odzyska zdrowie i siły.

Boxy kwarantanny są dużo większe niż przed remontem. Sprawi to komfort zarówno psu jak i osobie, która będzie wykonywała codzienne obowiązki przy nim. Teren kwarantanny jest oddzielony od boxów stałych psów, ponieważ niektóre wirusy bardzo szybko się rozprzestrzeniają.

Teren schroniska ma zostać również bardziej przystosowany dla ludzi. Tuż obok kociarni ma powstać duża altanka, pod którą każdy z przybyłych gości, wolontariusze a nawet większe grupy będą mogli usiąść i odpocząć. Ponadto w tym miejscu schronisko będzie starało się zapraszać różnych gości, przyjmować wycieczki czy organizować spotkania z behawiorystami.

Powstanie także parking z kilkoma miejscami, by móc swobodnie wjechać do azylu bez obawy o swoje auto.

Część inwestycji jest realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. Ich koszt to 670 tysięcy zł.

Obecnie w schronisku przebywają 33 młode kocięta, około 10 dorosłych kotów i około 80 psów. Liczba zwierząt jest stabilna, choć dyrektor schroniska nie ukrywa, że w tym roku trafiło tutaj sporo kotów. Wszystkie zwierzaki czekają na opiekuna, który podaruje im trochę miłości i zabierze do siebie.

Joanna Fengier, fot. JF


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama