Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezrobocie wzrosło. Tak na przestrzeni lat zmieniał się rynek pracy

Lockdowny covidowe nie zrujnowały rynku pracy tak, jak specjaliści spodziewali się tego na początku epidemii koronawirusa. Bezrobocie w Kaliszu jest najwyższe od czterech lat, ale nadal znikome. W praktyce nie pracuje ten, co nie chce. Inną sprawą jest jakość ofert pracy i wysokość wynagrodzeń.
Bezrobocie wzrosło. Tak na przestrzeni lat zmieniał się rynek pracy

Na koniec czerwca w Kaliszu było zarejestrowanych 2,5 tysiąca osób. To łączna liczba oficjalnych bezrobotnych z Kalisza i powiatu kaliskiego. Więcej (1,4 tys.) jest bezrobotnych kobiet.  W Kaliszu stopa bezrobocia wynosi 3,5 procent,  w powiecie kaliskim to 2,8 %. Obraz bezrobocia zniekształca mocno napływ pracowników ze wschodu Europy, szczególnie Ukraińców, którzy są u nas zatrudniani m.in. w ogrodnictwie, rolnictwie i budownictwie, m.in. tam gdzie nie chcą pracować Polacy.

W latach 2018 – 2020 stopa bezrobocia w miesiącach letnich spadała poniżej 3 procent. Bezrobocie porównywalne z obecnym poziomem mieliśmy w 2017 roku.  Te minimalne różnice nie mają większego znaczenia, bo na rynku pracy ostatnich lat większym problemem jest znalezienie pracownika niż znalezienie pracy.

Jednocześnie wzrasta poziom życia Polaków i ich ambicje. Coraz trudniej zatem o pracownika w pracach fizycznych, niewykwalifikowanych robotników. O ile dzisiaj pracownicy szukają dobrej, dobrze płatnej pracy, to jeszcze 10 lat temu szukali przeważnie jakiejkolwiek.

Dla porównania z dzisiejszym 3,5 procentowym bezrobociem w Kaliszu równo 10 lat temu bezrobocie wynosiło 7,8 % (Kalisz i powiat).  A w 2005 roku, tuż po wejściu Polski do Unii Europejskiej bezrobocie w Kaliszu sięgało 14 procent i zjawisko to było jednym z większych problemów społecznych i gospodarczych ówczesnej Polski.

MS, fot. archiwum 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 10°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama