Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 02:14
Reklama
Reklama
Reklama

Assessment i Development Centre – podobieństwa i różnice metod

Assessment i development centre to dwie najskuteczniejsze metody oceny kompetencji. Oba procesy pozwalają na sprawdzenie pracownika w praktyce i wielowymiarowy audyt jego umiejętności. Oprócz wyraźnych podobieństw istnieje jednak zasadnicza różnica, którą jest cel zastosowania konkretnej metody oraz to, w jaki sposób zostaną wykorzystane jej efekty.
Assessment i Development Centre – podobieństwa i różnice metod

Czym jest assessment centre?

Assessment centre to ocena zdolności interpersonalnych, umiejętności zawodowych i społecznych kandydata na pracownika. W metodzie tej przed kandydatem stawiane są zadania odzwierciedlające charakter pracy na danym stanowisku. Ćwiczenia i scenki sytuacyjne mogą być zastosowane indywidualnie, jeden na jeden lub w grupie. Np. podczas rekrutacji na kierownika sprzedaży, który będzie zarządzał zespołem, przygotowane zadania powinny sprawdzać, czy kandydat umie motywować ludzi, komunikować się z nimi, coachować, rozwijać, a także planować pracę. Ocena przeprowadzana jest przez wykwalifikowanych asesorów, którzy weryfikują umiejętności kandydata na podstawie różnych skal i wskaźników.

Czym jest development centre?

Development centre to z kolei całodniowa obserwacja zachowania pracowników, przed którymi stawiane są zadania sytuacyjne. Seria ćwiczeń i symulacji ma jak najlepiej odzwierciedlić przyszłe środowisko pracy. Na podstawie tych obserwacji asesorzy sporządzają raport, który zawiera szczegółową analizę kompetencji uczestników sesji wraz z rekomendacjami rozwoju. Powstały w ten sposób plan rozwoju ma zniwelować ewentualne luki w kompetencjach konkretnego kandydata i stanowić wytyczne do budowania ścieżki kariery.

Podobieństwa między assessment i development centre

Assessment centre to metoda znana już w latach 30. XX wieku, natomiast development centre ewoluował z niej pięćdziesiąt lat później. Nie dziwi więc fakt, że w obu metodach jest tyle podobieństw. Najważniejszym z nich jest to, że oba procesy odznaczają się bardzo wysoką skutecznością. W jednym i drugim przypadku kandydaci otrzymują do wykonania konkretne zadania i biorą udział w scenkach sytuacyjnych, które mają ujawnić ich kompetencje. Podczas sesji są oceniani przez asesorów i tu podobieństwa się kończą, ponieważ ocena kandydatów skupia się w obu metodach na różnych aspektach i ma zupełnie inny cel.

Różnice pomiędzy development i assessment centre

Choć charakterystyka obu metod oceny kompetencji jest podobna, to istnieje między nimi jedna zasadnicza różnica. Assessment centre wykorzystuje się bowiem w procesie rekrutacji kandydatów, natomiast development centre służy do oceny pracowników i określeniu ich ścieżki rozwojowej. Assessment ma na celu obsadzenie wakatu odpowiednią osobą, skupia się więc na obecnych zdolnościach kandydata. Celem development centre jest z kolei rozwój pracowników, dlatego często stosuje się go przy ocenianiu potencjału, projektowaniu kariery, przy awansach oraz planowaniu programów szkoleniowych kadry kierowniczej. Sesje assessment i development centre mogą się także różnić zestawem wykorzystanych narzędzi diagnostycznych.

Więcej informacji znajdziesz na https://hrk.pl/pl/dla-klienta/ocena-i-rozwoj/assessment-development-centre

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/