Reklama
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Budowa linii kolejowej Sieradz-Kalisz-Pleszew-Poznań. Jest kolejny krok

Centralny Port Komunikacyjny podpisał umowę na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) dla budowy nowych linii kolejowych. Na liście jest odcinek dotyczący naszego miasta i regionu.
Budowa linii kolejowej Sieradz-Kalisz-Pleszew-Poznań. Jest kolejny krok

Autor: cpk.pl

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zamierza wybudować w okolicach Warszawy Centralny Port Komunikacyjny – ogromny węzeł lotniczy, kolejowy i drogowy. W założeniach ma obsługiwać dziesiątki milionów pasażerów linii lotniczych i kolejowych z Polski, Europy Środkowo-Wschodniej i całego świata. Największe miejskie ośrodki mają być z nim połączone szybką koleją – która w większości ma poruszać się po nowo wybudowanych torach z prędkością 250 km/h.

W Wielkopolsce plan zakłada, że kolejowa nitka pobiegnie od Poznania, przez przystanek w Kaliszu do Łodzi i dalej do CPK i stolicy. Tzw. Y – czyli rozgałęzienie tras na Poznań i Wrocław i Warszawę zlokalizowano w Sieradzu. W Kaliszu ma być stacja, dzięki której do Łodzi i Poznania moglibyśmy dojechać w pół godziny, a do Warszawy w półtorej.

Przez nasze miasto biec będzie „szprycha nr 9”, która połączy Centralny Port Komunikacyjny w Warszawie z Łodzią, Kaliszem i Poznaniem. Plany nabierają tempa. Rozpoczyna się opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego tzw. STEŚ-u na budowę kilkunastu odcinków, w tym na:

Budowę linii kolejowej nr 85 na odc. Sieradz – Kalisz – Pleszew;

Budowę linii kolejowej nr 85 na odc. Pleszew – Poznań;

Efektem budowy nowej linii nr 85 Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz – Kalisz – Poznań będzie przede wszystkim włączenie Centralnego Portu Komunikacyjnego w system transportu kolejowego. Dzięki temu istotnie skróci się czas jazdy w relacjach pomiędzy Warszawą, Łodzią i Poznaniem oraz Wrocławiem, co przyczyni się do wzrostu konkurencyjności transportu kolejowego pomiędzy tymi miastami. Budowa nowej linii ma umożliwić także przeniesienie części ruchu z odcinka Warszawa – Poznań istniejącej linii kolejowej nr 3, to natomiast zwolni jej przepustowość, stwarzając korzystne warunki do rozwoju ruchu pasażerskiego regionalnego i towarowego - czytamy na portalu nakolei.pl

Łącznie dla województwa wielkopolskiego to budowa 196 km nowych linii kolejowych i modernizacja 615 km linii istniejących. W zasięgu linii kolejowych znajdzie się 2,54 mln mieszkańców województwa.

Na inwestycje kolejowe na terenie województwa wielkopolskiego składają się:

W ramach relacji Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz – Kalisz – Poznań – Szczecin:

Budowa linii kolejowej nr 85 na odc. Sieradz – Kalisz – Pleszew (CPK),

Budowa linii kolejowej nr 85 na odc. Pleszew – Poznań (CPK),

Prace na linii kolejowej E 59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie (PKP PLK),

Prace na linii kolejowej E 59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie, odcinek Wronki – Słonice (PKP PLK).

W ramach relacji Kalisz – Ostrów Wlkp. – Leszno – Głogów – Zielona Góra:

Przebudowa, rozbudowa i elektryfikacja linii kolejowej nr 14 na odc. Nowe Skalmierzyce – Ostrów Wlkp. – Krotoszyn – Leszno – Głogów (PKP PLK),

Kontynuacja przebudowy linii kolejowej nr 273 na odc. Głogów – Zielona Góra (PKP PLK).

W ramach relacji Poznań – Zbąszyń  – Rzepin (granica państwa PL-DE w kierunku Berlina) / Gorzów Wlkp.:

Kontynuacja przebudowy linii kolejowej nr 3 na odc. Poznań – Rzepin wraz z budową linii kolejowych nr 817 Zbąszyń - Szczaniec i 818 Zbąszyń - Dąbrówka Wielkopolska (PKP PLK),

Przebudowa i elektryfikacja linii kolejowej nr 367 na odc. Zbąszynek – Gorzów Wielkopolski (PKP PLK).

W ramach relacji Sieradz – Wrocław – Wałbrzych – Lubawka (granica państwa PL-CZ w kierunku Pragi):

Budowa linii kolejowej nr 86 na odc. Sieradz Północny – Kępno (CPK),

Budowa linii kolejowej nr 86 na odc. Kępno – Czernica Wrocławska (CPK).

W ramach relacji Warszawa – CPK – Płock – Włocławek – Toruń – Bydgoszcz – Kołobrzeg / Koszalin:

Przebudowa linii kolejowej nr 18 na odc. Bydgoszcz – Piła (PKP PLK),

Przebudowa i rozbudowa linii kolejowych nr 404 i 405 na odc. Piła – Szczecinek – Białogard – Kołobrzeg (PKP PLK),

Budowa linii kolejowej nr 400 na odc. Nakło nad Notecią – Złotów – Okonek (CPK).

Plany budowy Kolei Dużych Prędkości nie są nowe. Ta inwestycja  była planowana w czasach rządów PO – PSL. Wtedy zakładano, że rozgałęzienie głównych linii w tej części kraju powstanie w Nowych Skalmierzycach. Poprzedni rząd nie przeprowadził jednak tej inwestycji, a obecny zmienił plany.

- Rozwiązanie zmiany miejsca rozwidlenia linii Y z Nowych Skalmierzyc na Sieradz uwarunkowane było skróceniem przebiegu linii w kluczowej relacji Wrocław – Łódź – CPK – Warszawa (skrócenie czasu przejazdu), a przy tym również poprawą dostępności przestrzennej do systemu krajowego dalekobieżnego transportu kolejowego rejonu Kępna i Wieruszowa. Przebieg wypracowany w ramach studium IDOM jeśli chodzi o Aglomerację Kalisko-Ostrowską był problematyczny, ze względu na fakt, że stację dla Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego zaproponowano w Nowych Skalmierzycach. 

Peryferyjne położenie nowej stacji (około 10 km od Kalisza i 15 km od Ostrowa Wielkopolskiego) byłoby bardzo niekorzystne z punktu widzenia atrakcyjności połączeń KDP i ich integracji z innymi systemami transportowymi, dodatkowo generując prawdopodobnie wzrost natężenia lokalnego ruchu samochodowego w dojeździe do stacji KDP i konieczność stworzenia przy niej rozbudowanej infrastruktury parkingowej. Analizowane obecnie przebiegi pozwalają na przeprowadzenie linii KDP przez Sieradz i Kalisz z wykorzystaniem istniejących stacji, korzystniej powiązanych z systemami komunikacji miejskiej  – oceniał Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/