Przychodnia działała na podstawie dwóch umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. W połowie 2021 roku zmarł dr Adam Rybiałek, właściciel przychodni. Jednak jeszcze przed śmiercią ustanowił swoją żonę; dr Felicję Kędzierską – Rybiałek zarządcą sukcesyjnym. Dzięki temu przychodnia mogła kontynuować swoją działalność. Wszystkie umowy podpisane przez zmarłego właściciela mocą prawną przeszły na rzecz spadkobierczyni.
Według NFZ umowy wygasły
Nowa właścicielka przychodni wysłała akt notarialny o dziale spadku do Narodowego Funduszu Zdrowia, uważając, że to załatwi sprawę kontraktów, bo tak została poinstruowana w oddziale NFZ w trakcie osobistego spotkania z pracownikiem funduszu. Tak się jednak nie stało.
- Na początku października Pani Felicja Kędzierska – Rybiałek otrzymała informację z NFZ, że zawarte przez jej zmarłego męża kontrakty wygasły, bo jako zarządca sukcesyjny nie wystąpiła o przeniesienie wynikających z nich praw i obowiązków. – czytamy w komunikacie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Ze stanowiskiem NFZ nie zgodził się pełnomocnik Kędzierskiej – Rybiałek. Rozpoczęła się wymiana pism. Mimo wcześniejszej informacji NFZ, realizował on kontrakt, ale tylko w części.
W okresie gdy trwała wymiana pism pomiędzy pełnomocnikiem a NFZ, Fundusz przelał na konto przedsiębiorstwa pieniądze wynikające z kontraktu za wrzesień, dotyczącego psychiatrii, ale nie przelał pieniędzy za świadczenie realizowane w ramach umów z zakresu neurologii i logopedii – informuje RMŚP.
Badania na koszt przychodni
Od tamtej pory przychodnia nadal przyjmuje pacjentów poradni neurologicznej i logopedycznej, ale sama opłaca koszty z tym związane. Felicja Kędzierska – Rybiałek zwróciła się o pomoc do Rzecznika MŚP, ten wystąpił do NFZ z prośbą o podpisanie na nowo kontraktu z przychodnią, włącznie z zaległym okresem. Fundusz odpowiedział jedynie, że „bada zapotrzebowanie na usługi medyczne oferowane przez „Synapsa”, dlatego Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP interweniuje u ministra zdrowia.
Szanowny Panie Ministrze, jaki będzie odbiór społeczny, kiedy Przychodnia zostanie zamknięta i tysiące pacjentów pozostaną z dnia na dzień bez opieki? Postępowanie NFZ w tej sprawie, oprócz całkowitego pomijania interesu chorych, cechuje lekceważenie zasad zawartych w Konstytucji Biznesu oraz zasad przyjaznego państwa prawa – pisze Abramowicz w piśmie do ministra Adama Niedzielskiego.
„NZOZ Synapsa” w Kaliszu przy ul. Obozowej działa od 27 lat. W przychodni znajdują się poradnie specjalistyczne z zakresu neurologii, psychiatrii, logopedii, świadczy też rzadkie i oblegane przez małych pacjentów badania EEG i EMG, jako jedyna w Kaliszu wykonuje badania elektroencefalograficzne dzieciom, takiego sprzętu nie posiadają nawet szpitale w najbliższej okolicy.
Napisz komentarz
Komentarze