Kalisz leży na trasie planowanej linii kolejowej nr 85, łączącej Sieradz – Kalisz- Pleszew – Poznań. CPK przedstawiło szczegółowe mapy z alternatywnymi korytarzami dla tej kolej we wszystkich gminach, które leżą na jej trasie. W przypadku Kalisza rozpatrywane są cztery warianty.
Dwa pierwsze z nich, niebieski i czerwony w kluczowych dla kaliszan miejscach biegną w tym samym torze. I są to warianty wpuszczające szybką kolej najbliżej centrum miasta. Biegną od lasu Winiarskiego, nad polem golfowym przy Prośnie, dalej wiaduktem w okolicach skrzyżowania ul. Częstochowskiej z ul. Budowlanych do stacji PKP przy ul. Dworcowej. Następnie kolej wyprowadzana jest z miasta obecnym korytarzem w stronę Nowych Skalmierzyc.
Wariant żółty wpada do Kalisza od strony gminy Godziesze Wielkie. W okolicy skrzyżowania ul. Rzymskiej z Romańską ma swoje rozwidlenie. Jedna z nitek prowadzi na Piwonice i stamtąd obecnym torem na stację PKP, druga nić tranzytowa biegnie między ul. Romańską a Celtycką w stronę Nowych Skalmierzyc.
Najszerszym łukiem Kalisz omija wariant zielony. Rozwidlenie na tor wjeżdżający na stację PKP w Kaliszu znajduje się w Żydowie, a trasa prowadząca do Nowych Skalmierzyc i dalej biegnie między ul. Romańską a Chotowem.
Na ostateczny przebieg kolei wpływ będą mieć sami mieszkańcy. Kaliszanie będą mogli się wypowiedzieć w tej sprawie 14 września. O 17:30 w auli Akademii Kaliskiej przy Nowym Świecie zorganizowane jest spotkanie z przedstawicielami CPK. Takie spotkania odbędą się też dla mieszkańców innych gmin. Wykaz dat i miejsc spotkań pod artykułem.
Po konsultacjach społecznych inwestor rozpatrzy uwagi do końca 2022 roku. W I kwartale przyszłego roku wybrany zostanie ostateczny wariant. W II połowie 2023 CPK złoży wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla tej inwestycji i po uzyskaniu takiej będzie mógł ogłaszać przetarg.
A pod tym linkiem znajdą Państwo dokładne mapy z zaznaczonymi wariantami dla CPK dla gmin naszego regionu.
Terminy konsultacji społecznych:
05.09.2022 (poniedziałek)
godz. 18.00 - Kórnik – Ochotnicza Straż Pożarna w Kórniku, ul. 20 Października 93, Kórnik
06.09.2022 (wtorek)
godz. 17.00 – Poznań-Krzesiny – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, ul. Tarnowska 27, Poznań
07.09.2022 (środa)
godz. 17.00 – Poznań-Starołęka – Szkoła Podstawowa nr 63, ul. Starołęcka 142, Poznań
08.09.2022 (czwartek)
godz. 17.30 – Szczytniki – Ochotnicza Straż Pożarna w Szczytnikach, Szczytniki 5
09.09.2022 (piątek)
godz. 16.30 – Godziesze Wielkie – Ochotnicza Straż Pożarna w Stobnie, Stobno 70
godz. 19.30 – Błaszki – Centrum Kultury w Błaszkach, Lubanów 27, Błaszki
12.09.2022 (poniedziałek)
godz. 19.00 – Wróblew – Ochotnicza Straż Pożarna, Słomków Suchy 74
13.09.2022 (wtorek)
godz. 17.00 – gmina Sieradz – Sala konferencyjna Urzędu Gminy, ul. Armii Krajowej 5, Sieradz
14.09.2022 (środa)
godz. 17.30 - Kalisz – Aula Akademii Kaliskiej, ul. Nowy Świat 4, Kalisz
15.09.2022 (czwartek)
godz. 17.00 - Zaniemyśl – Gminny Ośrodek Kultury, ul. Sienkiewicza 3, Zaniemyśl
16.09.2022 (piątek)
godz. 17.00 - Krzykosy – Świetlica Wiejska w Sulęcinku
19.09.2022 (poniedziałek)
godz. 16.30 – Jaraczewo – Gminny Ośrodek Kultury, ul. Kolejowa 4, Jaraczewo
godz. 19.30 – Nowe Miasto nad Wartą – Gminny Ośrodek Kultury, ul. Poznańska 8a, Nowe Miasto nad Wartą
20.09.2022 (wtorek)
godz. 17.30 – Środa Wielkopolska – Ośrodek Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. 20 Października 30, Środa Wielkopolska
21.09.2022 (środa)
godz. 16.30 – Dobrzyca – Gminne Centrum Kultury, ul. Koźmińska 10, Dobrzyca
godz. 19.30 – Dom Kultury w Kotlinie, ul. Powstańców Wielkopolskich 3a, Kotlin
22.09.2022 (czwartek)
godz. 16.30 – Czermin – Gminny Ośrodek Kultury w Czerminie
godz. 19.30 – Pleszew – Hala Sportowa - ZSP Nr 3, ul. Bolesława Krzywoustego 4, Pleszew
23.09.2022 (piątek)
godz. 16.30 – Opatówek – Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmcach, Chełmce 38A
godz. 19.30 – Nowe Skalmierzyce – Ochotnicza Straż Pożarna w Boczkowie, ul. Strażacka 4, Boczków
26.09.2022 (poniedziałek)
godz. 17.00 - Jarocin – Jarociński Ośrodek Kultury, Plac Festiwalu Muzyki Rockowej 1, Jarocin
27.09.2022 (wtorek)
godz. 17.00 - Gołuchów – Sala Wiejska w Krzywosądowie
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze