piątek, 11 października 2024 15:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Skuteczne wypowiedzenie umowy OC - kiedy i jak to zrobić? Poradnik

Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy OC? Jak przebrnąć przez formalności związane z wypowiedzeniem umowy OC? - to bardzo często pojawiające się pytania. Ty również pragniesz poznać na nie odpowiedzi? W takim razie koniecznie sprawdź nasz poradnik, ponieważ omawiamy w nim wszystkie zagadnienia związane z wypowiedzeniem polisy OC.
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Skuteczne wypowiedzenie umowy OC - kiedy i jak to zrobić? Poradnik

Kiedy możemy wypowiedzieć umowę OC?

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, a do jej wykupienia zobligowani są wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że jeśli chcemy zrezygnować z polisy, bo znudziło nam opłacanie składek, to nie będziemy mogli tego zrobić, a jeśli celowo zlekceważymy swój obowiązek, to będą czekać nas wysokie kary (nawet w wysokości kilku tysięcy złotych). Są jednak pewne wyjątki od reguły i mówi nam o nich Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zgodnie z nią wypowiedzieć ubezpieczenie OC możemy wtedy, gdy produkt zostanie przez nas kupiony na odległość. W takich przypadkach mamy aż trzydzieści dni na odstąpienie od umowy i nie ma tutaj znaczenia, czy do zakupu doszło przez telefon, online, czy też za pośrednictwem firmy kurierskiej. Jeśli okaże się, że dana oferta nas rozczarowała, to możemy z niej zrezygnować i to bez podawania przyczyny, czy podstawy prawnej. Ważne jednak, by pamiętać, że za okres ochrony trzeba będzie zapłacić składkę i to nawet jeśli trwał tylko kilka dni.

Co więcej, wypowiedzenie umowy OC będzie możliwe także wtedy, gdy kończy nam się obecny okres polisy. Na taki krok na pewno warto się zdecydować, gdy aktualna oferta nie zapewnia nam odpowiedniej ochrony lub płacimy za dużo. W końcu na rynku konkurencja jest tak duża, że na pewno uda nam się znaleźć ciekawą ofertę i dużym ułatwieniem może okazać się wykorzystanie porównywarki OC.

Jednak to nie wszystko, ponieważ wypowiedzieć umowę może także wtedy, gdy doszło do wystąpienia podwójnego OC. Jest to częsta sytuacja przy zakupie polisy u innego ubezpieczyciela, ponieważ wychodzimy z założenia, że skoro mamy nowy produkt, to stary przestaje obowiązywać. Tak się jednak nie dzieje, a w chwili, gdy nie zerwiemy umowy z wcześniejszym towarzystwem ubezpieczeniowym, to dana polisa może zostać przedłużona automatycznie. To skutkuje właśnie podwójnym OC, ale warto wiedzieć, że z jednej oferty możemy zrezygnować, a im szybciej to zrobimy, tym lepiej, ponieważ zejdą z nas też opłaty.

Wypowiedzenie OC jest możliwe również przy zakupie używanego samochodu. W chwili podpisania umowy kupna-sprzedaży obecny właściciela auta jest zobowiązany do przekazania nam nie tylko pojazdu i wszystkich dokumentów, ale też ważnej polisy OC. Nie jest jednak powiedziane, że musimy kontynuować umowę zbywcy. Jeśli dysponujemy lepszą ofertą, to z tej możemy zrezygnować w odpowiednim dla siebie czasie. Ważne, by to zrobić, zanim wygaśnie, ponieważ za brak ważnego OC zawsze grożą kary.

Jak skutecznie wypowiedzieć umowę OC?

Jeśli chcemy, by wypowiedzenie umowy OC było skuteczne, to należy dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Oznacza to przygotowanie stosownego wniosku, w którym nie może zabraknąć też odpowiednich danych. Obligatoryjnie powinny znaleźć w nim takie dane jak imię i nazwisko właściciela pojazdu, a jeśli jest też współwłaściciel, to również jego. We wniosku należy także podać dane towarzystwa ubezpieczeniowego, numer polisy oraz najważniejsze dane ubezpieczonej ruchomości, a więc numeru rejestracyjnego pojazdu, jego marki i modelu.

Towarzystwo ubezpieczeniowe wymaga także podania podstawy prawnej, która daje nam prawo do odstąpienia od umowy, a także określać datę i miejsce sporządzenia wniosku. Tak sporządzone pismo powinno też zawierać własnoręczny, czytelny podpis właściciela pojazdu oraz wszystkich współwłaścicieli. Jeśli chodzi o formę pisma, to możemy przygotować je odręcznie lub wykorzystać do tego zadania laptop, czy komputer. Co więcej, to również w sieci oferowane są nam gotowe wzory dokumentów, więc jeśli chcemy ułatwić sobie zadanie, to możemy pobrać taki plik, wypełnić go swoimi danymi i wydrukować.

Złożenie wniosku w towarzystwie ubezpieczeniowym jest ostatnim naszym krokiem. Najczęściej możemy to zrobić osobiście w najbliższym oddziale lub listownie (przesyłka polecona z potwierdzeniem odbioru). Jeśli chcemy spotkać się z agentem poza siedzibą towarzystwa ubezpieczeniowego, to możemy skontaktować się telefonicznie i umówić spotkanie, a jeśli stawiamy na wygodniejsze rozwiązania, to dobrym wyborem może okazać się wykorzystanie Internetu. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają na wypowiedzenie umowy OC przez swoją stronę, formularz kontaktowy lub przez maila, ale o dokładnych regułach zawsze warto przeczytać w regulaminie i się po prostu do nich zastosować.

Sama forma wniosku, zależy od nas. Jeśli chcemy, to możemy go przygotować odręcznie lub wykorzystać do tego komputer. Poza tym w sieci nie brakuje też gotowych wzorów, więc równie dobrze może pobrać dokument, by następnie go wypełnić swoimi danymi i dostarczyć do ubezpieczyciela, z którym chcemy rozwiązać współpracę. Najczęściej możemy to zrobić osobiście, online lub nawet listownie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 18 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: DrobnyTreść komentarza: Na wstępie zaznaczę nie jestem z Kalisza. Jestem ciekaw co za baran wpadł na pomysł aby rozgałęzienie Ygreka było w Sieradzu (ponad 40 tys. mieszk.) a nie w Kaliszu (prawie 100 tys. mieszk.) a z pobliskim Ostrowem to prawie 170tys. mieszk.Data dodania komentarza: 11.10.2024, 14:12Źródło komentarza: Jest umowa! Są pieniądze na kolej Sieradz-Kalisz-Pleszew-PoznańAutor komentarza: zojaTreść komentarza: Jest opozycja 113 grudnia, natomiast nie ma koalicji 13 grudnia; niektórym i 10 m-cy nauki to za mało!Poczekaj na powrót złodziejskiej ekipy z poprzedniego rządu to będzie z pewnością znacznie "lepiej"!Data dodania komentarza: 11.10.2024, 14:02Źródło komentarza: Jest umowa! Są pieniądze na kolej Sieradz-Kalisz-Pleszew-PoznańAutor komentarza: Plany, planyTreść komentarza: Ciekawe czy kiedyś powstanie planowany 13-piętrowy wieżowiec koło tych budynków? Były takie wizki, pamiętam.Data dodania komentarza: 11.10.2024, 13:39Źródło komentarza: Tarasy Bernardyńskie. Inwestor zaprasza na drzwi otwarte ZDJĘCIAAutor komentarza: Gdzie władza?Treść komentarza: Oczywiście nasi włodarze pochowali się i nie walczą o nasz przystanek. Cisza jak makiem zasiał od kiedy potwierdzono, że pociągi mają nas omijać, że ma być obwodnica kolejowa wbrew woli mieszkańców, którzy wspólnie z konsultantami cpk opracowali najlepszy wariant bez wyburzeń! Dlaczego łamane jest słowo dla Kaliszan?Data dodania komentarza: 11.10.2024, 13:38Źródło komentarza: Jest umowa! Są pieniądze na kolej Sieradz-Kalisz-Pleszew-Poznań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama