„Muzeum na kółkach” to niewielki boks. Na pierwszy rzut oka niepozorny, ale kiedy wejdzie się do środka, zaczynamy podróż po długiej historii Żydów w Polsce, a szczególnie w Pleszewie. Oprócz wystawy projekt to także dodatkowe działania edukacyjne. Pierwszym z nich były warsztaty dla dzieci z przedszkoli pn. „Budujemy sztetl” zorganizowane 4 maja przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Pleszew. Tego samego dnia mieszkańcy Pleszewa uczestniczyli w wykładzie dr. hab. Rafała Witkowskiego pt. „Żydzi w historii miasta Pleszewa”. Organizatorzy przygotowali też Quest „Ocalić od zapomnienia. Śladami pleszewskich Żydów” dla młodzieży gimnazjalnej, wypieki kuchni żydowskiej w Muzeum Piekarnictwa oraz wykład pt. „Napisy i epitafia na macewach z pleszewskiego kirkutu”.
Miasto jest ważnym punktem na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Pierwsi Żydzi pojawili się na terenie Pleszewa w XVI wieku. Były to jednak pojedyncze osoby. Początki stałego osadnictwa żydowskiego (na przedmieściu Malin) to dopiero początek XIX wieku. W okresie międzywojennym w Pleszewie zostało zaledwie kilkudziesięciu Żydów. Pozostali wyjechali do Niemiec. W drugiej połowie października 1939 r. Żydzi pleszewscy wywiezieni zostali przez Niemców do Szymanowic nad Prosną. Nigdy już do Pleszewa nie powrócili.
Pleszew jest miastem, które inauguruje trasę „Muzeum na kółkach”. Od maja do sierpnia 2015 roku będzie łącznie w 22 miejscowościach w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Z naszej strony projekt koordynują Muzeum Regionalne w Pleszewie oraz Biblioteka Publiczna MiG Pleszew.
Projekt "Muzeum na kółkach" realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
Muzeum na kółkach od 24 do 26 maja będzie gościć w Koźminku.
AW, Anna Bogacz, Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze