Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mamy prawo się różnić i obowiązek szanować. Rusza Akademia Dialogu

W kolejnym tygodniu, w środę 31 stycznia o godzinie 18.00 w Akceleratorze Kultury odbędzie się pierwsze spotkanie Akademii Dialogu. Celem wydarzenia jest doskonalenie umiejętności debaty, komunikowania się i prezentacji swoich poglądów, przy poszanowaniu dla stanowiska rozmówcy.

Autor: fot. Kalisz By Drone

Ideą stojącą za stworzeniem tego przedsięwzięcia jest inicjowanie i tworzenie przestrzeni na debatę różnych środowisk. Organizatorzy chcą się wspólnie uczyć umiejętności komunikowania się i przedstawienia swoich poglądów.

 - Nie będziemy uczyć sztuki retoryki, argumentacji, przekonywania czy formułowania jednoznacznych wniosków na dany temat. Uczestnicy spotkań zdobędą umiejętność rozmowy na "trudne tematy", kwestie uniwersalne i bieżące problemy.   Spotkanie kończy się stanowiskiem: różnimy się, możemy się nie zgadzać ze sobą, ale szanujemy siebie nawzajem i prawo każdego człowieka do posiadania własnych poglądów. - mówi Zbigniew Judasz, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Kalisza do spraw wielokulturowego dziedzictwa Kalisza oraz mniejszości narodowych i etnicznych

Pierwsze spotkanie, w związku z obchodzonym 27 stycznia Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, odbędzie się pod hasłem "Jak mówić o Zagładzie". Rozmowę poprowadzą Izabela Fietkiewicz-Paszek - poetka, animatorka kultury, Ambasadorka Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, edukatorka pracująca z tematyką Zagłady oraz Izabela Galuba-Bryja - polonistka i bibliotekarz w Zespole Szkół Ekonomicznych, absolwentka studium Edukacji o Holokauście w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, redaktorka książki o lokalnym Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, Adamie Sztarku. Dobór prowadzących nie jest przypadkowy.

  - Na każdym ze spotkań pojawią się goście, którzy pomogą w prowadzeniu debaty. To będą znawcy tematu i specjaliści od komunikacji. To sprawi, że dyskusja będzie prowadzona z poszanowaniem fundamentalnej zasady formułowania wniosków i opinii na podstawie wiedzy. - dodaje Zbigniew Judasz. 

A ,,trudnych” tematów, często pomijanych ze względu na ciężar gatunkowy z pewnością nie zabraknie.

- Będą poruszane w przyszłości tematy nowoczesnej Europy albo mentalności w Europie właśnie środowiska LGBT, Bliskiego Wschodu czy orientacji seksualnej.   Będziemy mówić na tematy bardzo trudne i wrażliwe, które wielokrotnie nas skłócają i chodzi właśnie o to, aby ta Akademia Dialogu była także częścią, gdzie każdy może się wypowiedzieć i wyrazić swoje zdanie - mówi Grzegorz Kulawinek, Wiceprezydent Kalisza

Pierwsze spotkanie już 31 stycznia od godziny 18:00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

rty 27.01.2024 09:08
szanować człowieka a zgadzać się z jego poglądami to dwie różne sprawy

Kresa 26.01.2024 14:01
Polonistka po przeszkoleniu w yad vashem będzie uczyć Kaliszan o holokauście i instruować jak mają myśleć. Za czyje pieniądze będzie to się odbywać? Za nasze? To pytam się jakim prawem. Za ich? To niech robią to u siebie. A o Polakach zamordowanych w Oświęcimiu cisza. Najwyższy czas, by te władze odeszly już. Wstyd Kaliszowi w Polsce przynoszą takimi działaniami.

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 30 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Reklama