Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowuje sieć infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i tankowania pojazdów napędzanych wodorem.
W Polsce powstanie dodatkowych 166 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, większość z nich na tzw. MOP-ach przy autostradach i drogach ekspresowych. Część z nich jest już w budowie.
83 lokalizacje, są to MOP które zostały już wydzierżawione podmiotom paliwowym oraz operatorom stacji ładowania – informuje GDDKiA.
Obecnie istnieje 91 takich stacji dla pojazdów osobowych, ale tylko w ośmiu lokalizacjach znajdują się ultraszybkie stacje ładowania o mocy 350 kW. Do 2027 roku połowa stacji ma oferować ładowanie ultraszybkie.
Zgodnie z unijnymi wymogami AFIR wzdłuż polskiej sieci dróg rozwijać się będą stacje wodorowe. Będą one powstawać przy najważniejszych drogach krajowych, w tym przy DK25, konkretnie w Kaliszu.
Jeśli chodzi o wodór, to zgodnie z AFIR, do końca 2030 roku w każdym węźle miejskim powinna zostać oddane do użytku co najmniej jedna ogólnodostępna stacja tankowania wodoru. MKIŚ wytypowało zatem 37 lokalizacji, w których takie stacje powinny zostać uruchomione. Maksymalna odległość pomiędzy nimi nie powinna przekroczyć 200 km. – informuje dyrekcja dróg.
Stacja tankowania wodoru powstanie też w Łodzi, w Poznaniu i w Krągoli przy autostradzie A2.
Stacje tankowania wodoru i ładowania pojazdów elektrycznych będą powstawać przy istniejącej infrastrukturze do obsługi kierowców
Napisz komentarz
Komentarze