Reklama
poniedziałek, 6 stycznia 2025 03:50
Reklama
Reklama
Reklama

Żołnierze w szkołach. Nowy pomysł w oświacie

Rusza pilotażowy program „Edukacja z wojskiem”. W wybranych szkołach, które dobrowolnie dołączą do tego programu pojawią się żołnierze i będą przybliżać uczniom tematykę bezpieczeństwa z zakresu obrony cywilnej. Zajęcia te będą przypominać dawne Przysposobienie Obronne.

Zajęcia takie odbywać się będą w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych między 6 maja a 20 czerwca. 3 – godzinne bloki zajęciowe będą dostosowane do wieku uczniów i sytuacji danego regionu kraju.  Zajęcia poprowadzą żołnierze wojska polskiego, a zakres tematyczny jest ściśle związany z bezpieczeństwem i obejmuje:

Obronę cywilną, szukanie schronienia, ewakuację, pomoc medyczną, wzywanie pomocy, system alarmowania, zachowanie w sytuacjach kryzysowych, cyberbezpieczeństwo. 

  Wojskowi szkoleniowcy przeprowadzą zajęcia w szkołach – w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych. Wiedzę i umiejętności przekażą w sposób ciekawy, praktyczny, dostosowany do wieku i przyjazny. (…) Program polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jego głównym celem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. – informuje ministerstwo obrony narodowej.

Szkolenia odbędą się w wybranych szkołach na wniosek samorządów. W gminach wiejskich szkolenie odbędzie się w jednej ze szkół na terenie gminy. W miastach do 200 tysięcy mieszkańców jednocześnie może się zgłosić 10 szkół do takiego szkolenia. 

Celem przedsięwzięcia jest:

  1.  podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa;
  2.  kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia;
  3. poznanie i stosowanie zasad reagowania w sytuacjach zagrożenia, w tym bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia;
  4. nabycie praktycznych umiejętności zachowania w sytuacjach zagrożenia;
  5. wzrost zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z tematyką obronności;
  6. nauka bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pomidor 24.04.2024 22:53
Wiadomości jak zawsze.... czadowe!

Ciekawski 24.04.2024 09:57
Dlaczego te dziewczyny na zdjęciu zatykają sobie nosy, Czyżby idący obok nich żołnierz się nie umył lub puścił bąka?😅

S1964 24.04.2024 07:50
trzy godziny lekcyjne w sumie, dla jednej klasy w jednej szkole w powiecie ziemskim lub w gminie. Więcej zadęcia niż efektu.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama