18 żelbetonowych schronów bojowych wybudowano w 1939, jako odpowiedź na prawdopodobny atak Niemców. Wielkopolska miała być bowiem pierwszym terenem batalii II wojny światowej. Polski Sztab Generalny przewidywał, że główne uderzenie niemieckie pójdzie po linii Kalisz – Łódź - Warszawa. Aby przygotować się do walk, latem 1939 roku wybudowano ,,Kaliską Linię Maginota’’ zwana też „Przedmościem Kalisz”.
Fundacja "Walkiria", która opiekuje się bunkrami zamierza utworzyć stałą ekspozycję wystawienniczą na kształt izby muzealnej w schronie bojowym nr 4, który znajduje się przy ulicy Poligonowej, na osiedlu Panorama w Kościelnej Wsi. - Na potrzeby stworzenia izby muzealnej wydzierżawiliśmy obiekt na podstawie pisemnej umowy od prywatnego właściciela – mówi Tomasz Dalinkiewicz, prezes Fundacji Walkiria. Dodaje, że ekspozycja wystawiennicza będzie nawiązywała dość mocno do instrukcji saperskiej z 1939 roku. - Na jej podstawie wybudowano kaliskie schrony i je wyposażono. Muszą się więc w niej znaleźć stoły pod ckm i oczywiście same ckm-y - wyjaśnia.
Izba muzealna miałaby powstać na osiedlu Panorama, na granicy Kalisza i Kościelnej Wsi
Nie wiadomo, kiedy pomysł zostanie zrealizowany. Zależy to od funduszy pozyskanych od darczyńców i sponsorów. Każdy, kto chciałby wspomóc utworzenie Izby Muzealnej może to zrobić za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/izba-muzealna-cmh6bv?cel=nowa albo bezpośrednio na konto Fundacji Walkiria 10203000451110000003900780 BGŻ/oddział Kalisz. Darowiznę można odliczyć od dochodu.
Katarzyna Krzywda, fot. Tomasz Dalinkiewicz
Napisz komentarz
Komentarze