Co to jest rekuperacja i dlaczego jej potrzebujesz?
Rekuperacja to z definicji system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Co to oznacza w praktyce? Dzięki rekuperacji Twój dom oddycha – powietrze zużyte (czyli to, które już krążyło w kuchni, łazience, salonie) jest usuwane na zewnątrz, a w jego miejsce wprowadzane jest świeże powietrze. Cały ten proces odbywa się jednak bez wypuszczania na zewnątrz całego ciepła – system „odzyskuje” je i przekazuje do nowego, napływającego powietrza. W efekcie otrzymujemy świeże powietrze w domu, niczym po otwarciu okna, ale jednocześnie bez uczucia chłodu czy przeciągów i utraty ciepła.
Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do zastosowania w swoim domu systemu rekuperacji, wyobraź sobie, że:
- zimą nie musisz otwierać okien, by przewietrzyć dom i pozbyć się z niego nieprzyjemnych zapachów np. po gotowaniu,
- kiedy podczas tradycyjnego wietrzenia wybrane pomieszczenia mogą się “wyziębiać”, z rekuperacją utrzymujesz ciepło niezależnie od temperatury na zewnątrz,
- w domu nie utrzymuje się wilgoć i nie pojawia się problem pleśni – rozwiązanie idealne dla alergików i dzieci,
- rachunki za ogrzewanie nie obciążają Twojego budżetu, ponieważ ciepło nie ucieka z domu.
Koszty rekuperacji a dofinansowanie
Rekuperacja posiada swoje nieodparte zalety. Pozostaje zatem pytanie o koszty instalacji tego systemu, a także wysokość zwrotu poniesionych kosztów. Cena rekuperacji w domu jednorodzinnym uzależniona jest od wielu czynników: metrażu domu (większy dom to proporcjonalnie większy wydatek), ceny rekuperatora (od 2 do nawet 12 000 zł), kosztu materiałów i montażu instalacji (od 5000 do 10 000 zł). Możemy jednak orientacyjnie przyjąć, że całkowity koszt rekuperacji wynosi:
- ok. 15-20 tys. złotych w domu o powierzchni do 100m2,
- ok. 30-60 tys. złotych w domu o powierzchni do 150m2,
- ok. 40-80 tys. złotych w domu o powierzchni do 200m2.
I tutaj pojawia się czas na dobrą wiadomość: ten duży wydatek możemy sobie zrekompensować poprzez otrzymanie dofinansowania na montaż rekuperacji w domu. Program „Czyste Powietrze” (a czasem też inne lokalne inicjatywy) pozwala odzyskać dużą część poniesionych wydatków – nawet kilkanaście tysięcy złotych, jeśli spełniamy odpowiednie warunki. Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie budownictwa – wystarczy złożyć wniosek, posiadać faktury od wykonawcy oraz minimalne pokłady cierpliwości.
Rekuperacja z dofinansowaniem – jak to wygląda w praktyce?
Proces wdrożenia systemu rekuperacji jest stosunkowo prosty, szczególnie gdy skorzystamy z pomocy doświadczonej firmy specjalizującej się w tego typu instalacjach. Warto wybrać wykonawcę, który nie tylko zapewni fachowy montaż, ale również wesprze w przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania dofinansowania – wiele firm oferuje dziś kompleksową obsługę w tym zakresie np. firma Defro Energy.Na początku sprawdzana jest kwalifikowalność inwestora do programu – bierze się pod uwagę m.in. jego dochody, charakterystykę budynku oraz zakres planowanej modernizacji. Po zakwalifikowaniu się do programu i złożeniu wniosku, można przejść do realizacji inwestycji. Sam montaż rekuperacji trwa zazwyczaj kilka dni i – w przypadku nowo budowanych domów – nie wiąże się z dużą ingerencją w strukturę budynku. Po zakończeniu prac system działa automatycznie, zapewniając stały dopływ świeżego powietrza i redukując straty ciepła, co można bardzo szybko odczuć w postaci niższych kosztów za ogrzewanie.
Rekuperacja to jedno z tych rozwiązań, które niegdyś zarezerwowane było dla zamożniejszych inwestorów, a dziś jest na wyciągnięcie ręki. I co najważniejsze – nie tylko poprawia komfort życia, ale też naprawdę się opłaca.