Capoeira jest wywodzącą się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej sztuką walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Istotą capoeira są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków.
Oprócz warsztatów, dla uczestników festiwalu, ostatniego dnia odbędzie się również Batizado. Jest to najważniejsze wydarzenie w życiu każdego capoeiristy. Wprowadza go do świata capoeira i do społeczności grupy, w której ćwiczy. Samo Batizado tłumaczy się jako „chrzest”. Nadawany jest wtedy stopień wtajemniczenia, który określany jest kolorem sznura (cordao/corda) przyznawanego po pojedynku z osobą posiadającą najwyższy stopnień w grupie. Batizado odbywa się zawsze raz w życiu. Każdy następny wyjazd na Batizado nazywany jest Troca de Corda czyli „zmiana sznura”.
Osoby, które chciałby zobaczyć czym jest capoeira, będą miały taką możliwość już od 21 do 23 sierpnia. Organizator zachęca wszystkich do obejrzenia wydarzenia lub wzięcia udziału w warsztatach. Pierwszy trening jest darmowy. 22 sierpnia odbędzie się również pokaz capoeira pod kaliskim ratuszem.
Grupa A Magia do Quilombo została założona przez Mestrando Mourão w 2008 roku. W niedługim czasie po powstaniu nowej grupy, doszło do nawiązania współpracy między Mestrando Mourão, a Lagarto, która zaowocowała decyzją o sprowadzeniu grupy do Polski. We wrześniu 2009 grupa osób z Konina wzięła udział w festiwalu Capoeiry w Holandii zorganizowanym przez Mestrando Mourão. Tam też, doszło do oficjalnego dołączenia do grupy. AMDQ zaczynała od dwóch sekcji: w Koninie i Turku, jednak stopniowo współpraca poszerzyła się o 6 nowych sekcji w różnych miastach. A Magia do Quilombo w Polsce liczy 8 sekcji w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Kaliszu, Koninie, Strzałkowie, Turku, Włocławku i Wrześni. Zrzesza ponad 200 osób, które dzielą razem pasję do Capoeiry.
Organizatorem festiwalu jest Jakub Gierłowski, młody capoeirista z Kalisza, dla którego sport ten jest największą pasją i pragnie podzielić się nią z innymi.
źródło: kalisz.pl
Napisz komentarz
Komentarze