18 żelbetonowych schronów bojowych wybudowano w 1939 roku, jako odpowiedź na prawdopodobny atak Niemców. Wielkopolska miała być bowiem pierwszym terenem batalii II wojny światowej. Polski Sztab Generalny przewidywał, że główne uderzenie niemieckie pójdzie po linii Kalisz - Łódź - Warszawa. Aby przygotować się do walk, latem 1939 roku wybudowano ,,Kaliską Linię Maginota’’ zwaną też „Przedmościem Kalisz”.
Fundacja "Walkiria", która opiekuje się bunkrami postanowiła utworzyć stałą ekspozycję wystawienniczą na kształt izby muzealnej w schronie bojowym nr 4, który znajduje się przy ulicy Poligonowej, na osiedlu Panorama w Kościelnej Wsi. - Do tej pory udało nam się wydzierżawić schron na potrzeby stworzenia izby muzealnej, w wejściu do obiektu zamontować kratę zamykaną na kłódkę, odświeżyć wnętrze poprzez pomalowanie go na biało, zamontować wewnątrz tablice informacyjne i zrobić dwa stoły pod ckm. Odnowiliśmy także tablicę informacyjną na zewnątrz schronu, pierwotnie zamontowaną przez stowarzyszenie „Miłośnicy Historii Wojen -Kalisz”, a następnie zniszczoną przez upływ czasu i wandali. Stworzyliśmy ponadto ekspozycję pierwszych artefaktów – mówi Tomasz Dalinkiewicz, prezes Fundacji Walkiria. Dodaje, że to nie koniec prac związanych z powstaniem izby. - Niebawem powinny zostać zabezpieczone dwa otwory strzeleckie, przez które wrzucane są śmieci i kamienie do środka. Oczywiście pozostaje otwarta kwestia pozyskania dwóch replik ciężkich karabinów maszynowych. Izba muzealna będzie jeszcze wzbogacana o artefakty i tablice informacyjne - mówi.
Dotychczasowe prace byłyby niemożliwe do zrealizowania, gdyby nie wsparcie sponsora – Pałacu Tłokinia oraz kaliszan. Każdy, kto chciałby przyczynić się do udoskonalenia izby muzealnej może to zrobić za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/izba-muzealna-cmh6bv?cel=nowa albo wpłacając pieniądze bezpośrednio na konto Fundacji Walkiria 10203000451110000003900780 BGŻ/oddział Kalisz. Darowiznę można odliczyć od dochodu.
Wydarzeniu patronuje portal faktykaliskie.pl
Katarzyna Krzywda, fot. Tomasz Dalinkiewicz
Napisz komentarz
Komentarze