Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 06:31
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Domy z żelaza, czyli olęderskie dziedzictwo Puszczy Pyzdrskiej WIDEO

Przez niemal 200 lat zamieszkiwali Puszczę Pyzdrską. Kiedy przybyli na jej tereny sprawili, że stały się żyzne, ale też nauczyli się czerpać z ziemi cenny budulec, który nadal można zobaczyć w wielu miejscowościach regionu. Olędrom, czyli osadnikom przybyłym do Wielkopolski z Holandii, poświęcona jest wystawa, którą można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury w Blizanowie. 
Domy z żelaza, czyli olęderskie dziedzictwo Puszczy Pyzdrskiej WIDEO

Olędrzy do Wielkopolski przybyli na przełomie XVI i XVII wieku. Uciekając przed prześladowaniami religijnymi, nową ojczyznę znaleźli m.in. na terenie Puszczy Pyzdrskiej. Byli doskonałymi rolnikami, którzy do perfekcji opanowali umiejętność melioracji zasiedlanych terenów. Dzięki temu ziemie, które zaczynali uprawiać, rodziły bogate plony. Potrafili także wydobywać rudę darniową, którą wykorzystywali w budownictwie. Wiele konstrukcji, tzw. żelaznych domów, do dziś można oglądać w miejscowościach, w których Olędrzy mieszkali. - I właśnie temu dziedzictwu poświęcona jest wystawa prezentowana w Blizanowie. Wyróżnia się własną architekturą oraz krajobrazem. Na fotografiach można więc zobaczyć m.in.: domy z darniowej rudy żelaza, drewniane chaty o konstrukcji sumikowo-łątkowej, cmentarze ewangelickie, życie codzienne mieszkańców tamtych terenów, mozaiki pól, łąk, lasów. Są też fragmenty przywileju lokacyjnego dla osad Dębniałki Bolimowskie względnie Brudzewskie Olędry oraz Piskory albo Lipeckie Olędry, wystawionego 17.07.1783 r. przez Wawrzyńca Antoniego Łodzia  Czarneckiego, stolnika powiatu inowłodzkiego – informuje Paulina Wróblewska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie.

 

Inauguracji wystawy towarzyszyła projekcja filmu „Ludzie z żelaznych domów”, opowiadająca historię Olędrów zamieszkujących Puszczę Pyzdrską przez niemal 200 lat. Powstał on w ramach projektu „Puszcza Pyzdrska – zachować pamięć” realizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną „Puszcza Pyzdrska” we współpracy z Towarzystwem Kulturalnym „Echo Pyzdr” i organizacją „Kulturforum” z Poczdamu. 17 września 2015 r. film ten został pokazany w kinie „Krokodil” w Berlinie. Jest on również dostępny na stronie internetowej www.echo.org.pl w zakładce filmy.


Po projekcji filmu rozdawano również tytuły, które ukazały się pod koniec 2015 r.: „Dizajn na ludowo” opracowany przez dr Justynę Górską – Streicher i „Zarys najstarszych dziejów osad olęderskich w Puszczy Pyzdrskiej 1746-1793” dra Zbigniewa Chodyły. Mobilna wystawa, której pierwszym przystankiem była blizanowska biblioteka, powędruje dalej do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zbiersku.


Puszcza Pyzdrska to historyczna kraina geograficzna obejmująca 15 gmin (Blizanów, Ceków-Kolonia, Chocz, Gizałki, Grodziec, Lądek, Malanów, Mycielin, Pyzdry, Rychwał, Rzgów, Stare Miasto, Stawiszyn, Tuliszków, Zagórów), położonych w sześciu powiatach (kaliskim, konińskim, pleszewskim, słupeckim, tureckim, wrzesińskim).

 

Projekty są możliwe dzięki współpracy samorządów z Towarzystwem Kulturalnym „Echo Pyzdr”. Jej efektem są stypendia naukowe, które od kilku lat otrzymuje uzdolniona młodzież z terenu gminy Blizanów. W 2009 r. w Blizanowie odbyła się też konferencja naukowa otwierająca projekt „Puszcza Pyzdrska – Olędrzy i ich żelazne domy”, w ramach którego wydano też publikacje popularno-naukowe, mapy i przewodniki.

AW, Paulina Wróblewska 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/