Szkoła kształci na różnych kierunkach gastronomicznych, a absolwentów na rynku nie brakuje. Zakłady działające na terenie Kalisza i powiatu zgłaszają jednak zapotrzebowanie na osoby, które mają szeroko pojęte wykształcenie gastronomiczne bez konkretnej specjalizacji, którą można zrobić na kursach. - Technik technologii żywności jest zawodem szerokoprofilowym. Tam są różnego typu kwalifikacje – wyjaśnia Anna Piotrowska-Wągrocka, dyrektor ZSzGH. - Można iść w kierunku specjalizacji typu przetwórstwo mięsa, wyroby cukiernicze czy przemysł spożywczy. Daje to szersze możliwości zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Na przykład absolwent kierunku operator przemysłu spożywczego może zdobyć dalsze wykształcenie chociażby na kursach zawodowych.
Szkoła ma bazę. A w planach modernizację i unowocześnienie warsztatów. O patronat nad kierunkami poprosiła kilka lokalnych firm, w których uczniowie zdobywaliby wiedzę praktyczną. Pozwolenie na tworzenie nowych kierunków jest. To, czy ruszą od września zależy od zainteresowania gimnazjalistów, którzy w tym roku kończą szkoły.
Nowe kierunki: opiekun medyczny, technik drogownictwa oraz technik pojazdów samochodowych czy kierowca - mechanik uruchomić chce również Zespół Szkół nr 1 w Liskowie. Z kolei Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu od września planuje kształcić techników przemysłu mody.
AW, zdjęcie arch.
Napisz komentarz
Komentarze