Klaster turystyczny „Szlak Piastowski Wielkopolski” to nowy twór, do którego należy 19 samorządów. Także Kalisz. Początki polskiej państwowości w naszym mieście przypominać będzie Zawodzie. Być może dzięki temu uda się ożywić rezerwat i zorganizować wydarzenia, które uwypuklą to, czym Kalisz się chlubi – rodowód najstarszego miasta w Polsce. Kolejnym miejscem polecanym na szlaku, a znajdującym się w grodzie nad Prosną będzie katedra św. Mikołaja z najstarszym w Kaliszu murowanym budynkiem plebanii.
Informacje o nich znalazły się w nowym wydawnictwie Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej „Wielkopolska Szlak Piastowski”. - Folder opisuje atrakcje turystyczne na szlaku i w jego najbliższym otoczeniu, takie jak kościoły, pomniki, muzea, czy rezerwaty archeologiczne. Na mapach wskazane zostały nie tylko najważniejsze obiekty na trasach wschód-zachód i północ-południe, ale także miejscowości aspirujące do wpisania na Szlak Piastowski. Dodatkowo, zaznaczone zostały trasy tematyczne: biograficzna wielkich Piastów, początków chrześcijaństwa w Polsce, archeologiczna, mnichów i klasztorów. Kalendarz corocznych imprez o tematyce piastowskiej i archeologicznej podpowiada, kiedy i gdzie powinien pojawić się turysta zainteresowany najdawniejszą historią Polski, aby uczestniczyć w historycznych inscenizacjach, festiwalach czy imprezach. Publikacja uzupełniona jest o propozycję wybranych miejsc noclegowych na szlaku, przedstawionych zgodnie z geograficznym położeniem. Wszystkie informacje mają służyć turystom, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić czas na szlaku – informuje Przemysław Woźniak z Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej.
Autorem tekstu, który został zaprezentowany w Gnieźnie, jest profesor Armin Mikos von Rohrscheidt. Folder został wydany w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy, a WOT jego oficjalną premierę zaplanował na tegoroczną edycję targów Tour Salon w Poznaniu. - Szlak Piastowski będzie także motywem przewodnim promującym stoisko regionalne Wielkopolski – dodaje Przemysław Woźniak. - Wystąpieniu Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej towarzyszyć będą wyjątkowe eventy – otwarcie na scenie głównej repliki Drzwi Gnieźnieńskich będzie jednocześnie oficjalnym otwarciem targów. Na wydzielonej strefie stoiska WOT zostaną zaprezentowane eksponaty z epoki Piastów: łódź wikingów, makieta trebusza, kusza wałowa, zbrojownia z możliwością przebierania się.
Szlak będzie promowany także na innych targach oraz imprezach towarzyszących jubileuszowi chrztu Polski. Wielkopolska Organizacja Turystyczna w ramach tworzenia produktu wyznaczyła przebieg dwóch nowych tras, wyznaczyła jego ramy czasowe i geograficzne. Powstało logo, a znajdujące na mapie szlaku obiekty zostały zinwentaryzowane i skategoryzowane. Teraz szlak zostanie oznakowany. Wybrane obiekty szlaku przejdą modernizację, powstaną nowe atrakcje. Środki na realizację tych działań będą pochodziły z Unii Europejskiej oraz z kasy samorządu województwa wielkopolskiego.
AW, Wielkopolska Organizacja Turystyczna
Napisz komentarz
Komentarze