Wszystko po to, by usprawnić procedurę składania wniosków i głosowania. Po pierwsze – zmienił się formularz zgłoszeniowy zadania. Jest bardziej rozbudowany, co nie oznacza, że trudniejszy do wypełnienia. Istotną zmianą jest szczegółowe rozpisanie kosztów zadania oraz – w przypadku zadań inwestycyjnych – dokładne wskazanie lokalizacji. Formularz zawiera słowniczek zadań inwestycyjnych, który wyjaśnia, czym jest budowa, rozbudowa, przebudowa, adaptacja, modernizacja obiektów budowlanych oraz pierwsze wyposażenie. To ostatnie jest szczególnie ważne, ponieważ nie można wnioskować o zakup pierwszego wyposażenia w przypadku przebudowy, adaptacji lub modernizacji obiektu.
Formularz zgłoszeniowy należy złożyć wyłącznie w sekretariacie UMiG w Pleszewie osobiście lub za pośrednictwem sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli. Ważne, by wniosek wpłynął do 30 czerwca. Nie można – jak dotychczas – przesyłać wniosków drogą mailową. Wniosek może zgłosić każdy – nie trzeba być mieszkańcem MiG Pleszew.
Po drugie – karta do głosowania została wzbogacona o podpis głosującego (jeśli głosuje w sposób tradycyjny). Takie rozwiązanie ma uświadomić pleszewianom, że można zagłosować tylko raz oraz zwiększyć wiarygodność oddawanych głosów.
A jeśli o głosujących mowa – zmieniły się zasady dotyczące uprawnionych do głosowania. Od tego roku głosować może pełnoletni mieszkaniec MiG Pleszew, który jest wpisany do Rejestru Wyborców Miasta i Gminy Pleszew. Są to zasady takie same, jak choćby przy wyborach parlamentarnych lub samorządowych, czyli głosujący nie musi być zameldowany za terenie gminy Pleszew, ale przebywa na jej terenie i jest wpisany do Rejestru.
Kolejna zmiana to uruchomienie profesjonalnego systemu głosowania elektronicznego. Samorząd jest w trakcie realizacji jego zakupu. To znacznie ułatwi i przyspieszy system zliczania głosów internetowych.
Nie zmienił się terminarz, czyli wnioski na realizację zadań składać można do 30 czerwca, głosowanie trwa od 1 sierpnia do 15 września. Na rok 2017 obowiązuje taka sama kwota, jak w latach poprzednich czyli 500 tys. zł: 400 tys. na zadania inwestycyjne i 100 tys. zł na pozainwestycyjne. Pojedyncze zadanie zgłoszone do BO nie może przekroczyć kwoty 50 % budżetu obywatelskiego w każdej z kategorii zadań.
AW, UMiG Pleszew
Napisz komentarz
Komentarze