Przeniesienie numeru jest najprostszą drogą do zmniejszenia Twoich comiesięcznych kosztów usług telekomunikacyjnych. Często korzystamy z nieaktualnej oferty obecnego operatora, czego efektem są wysokie rachunki za telefon. Na pewno zadawałeś sobie pytanie “jak to jest być w innej sieci”, lecz nie wiedziałeś, że możesz do niej przenieść swój numer telefonu? Wystarczą cztery proste kroki, aby stać się abonentem innego operatora i móc w pełni wykorzystać jego ofertę.
4 proste kroki dzielą Cię od przeniesienia numeru
Na początku warto zaznajomić się z mnóstwem różnego rodzaju ofert, dostępnych na polskim rynku telekomunikacyjnym. W zależności od naszych potrzeb i oczekiwań, do wyboru mamy ogromne paczki internetowe, nielimitowane rozmowy oraz topowe smartfony (pełne zestawienie możesz znaleźć m.in. na komorkomat.pl). Po podjęciu decyzji, masz trzy różne możliwości przeniesienia swojego numeru telefonu:
- udając się do salonu sieci, do której masz zamiar przenieść numer,
- telefonicznie,
- wypełniając formularz internetowy
Warto pamiętać, że każdy operator posiada swoją własną drogę przeniesienia numeru telefonu. W celu rozpoczęcia procesu przeniesienia numeru, musisz wypełnić specjalny wniosek u swojego przyszłego usługodawcy. Przykładowo - jeśli jesteś klientem Play i masz zamiar zmienić go na T-Mobile, wniosek wypełniasz w salonie T-Mobile. W każdym z powyższych przypadków wniosek musisz osobiście podpisać. Jeśli dokonujesz tego poprzez infolinię operatora bądź drogą elektroniczną,wtedy pełny komplet dokumentów będziesz zobowiązany do podpisania w obecności kuriera. Aby uniknąć oczekiwania na przesyłkę, warto udać się do salonu, gdzie odpowiednie zlecenie podpiszesz “na miejscu”.
Kolejnym krokiem jest… oczekiwanie. Zgodnie z polskim prawem (ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. “Prawo telekomunikacyjne” – Dz. U. z 2014 r., poz. 243 i „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telefonicznych” – Dz. U. Nr 249, poz. 1670), operator jest zobowiązany do rozpatrzenia Twojego wniosku w ciągu 6 godzin, (gdy osobiście złożysz wniosek w salonie), lub trzech dni roboczych, jeśli złożysz wniosek w inny sposób (przez internet, telefonicznie lub pocztą). Następnie przechodzimy do podpisania właściwej umowy z nowym usługodawcą.
Kiedy przenieść numer do innego operatora?
Możemy w pełni uzgodnić kwestię daty przeniesienia numeru telefonu. To od Ciebie zależy, kiedy będziesz chciał przenieś się do nowej sieci. W tym miejscu ważnym jest, abyś dokładnie przeanalizował obecne zobowiązanie. Najważniejszym punktem jest data końca umowy. Jeśli zdecydujesz się na zerwanie obecnego porozumienia, wtedy naliczona zostanie opłata manipulacyjna, często sięgająca paru tysięcy złotych. Aby tego uniknąć, musisz uzgodnić z nowym operatorem, aby nie podejmował żadnych kroków przed końcem naszej umowy. Przykładowo - jeśli kończy Ci się umowa 1 stycznia, warto zlecić przeniesienie numeru właśnie na ten dzień (nie wcześniej, nie później!). W przypadku umowy na czas nieokreślony, całość jest o wiele prostsza - pamiętaj o jednomiesięcznym okresie wypowiedzenia i ustaw datę przeniesienia numeru na dzień końca zobowiązania.
Po pomyślnie zakończonym procesie pozostaje nam cieszyć się z usług nowego operatora. Dokonałeś przeniesienia numeru. Gratulacje!
Napisz komentarz
Komentarze